10.12.2013 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. II GSK 1338/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie NSA Ludmiła Jajkiewicz Wojciech Kręcisz (spr.) Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 marca 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 118/12 w sprawie ze skargi N. L. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na leczenie poza granicami kraju oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 marca 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 118/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę N. L. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zwrotu kosztów leczenia.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) decyzją z dnia [...] października 2011 r., po analizie dokumentacji medycznej i zapoznaniu się z opinią lekarza wnioskującego, pełniącego jednocześnie funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla województwa [...] (dalej: lekarz wnioskujący), opinią specjalisty z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. [...] w P. (dalej: lekarz specjalista) oraz opinią konsultanta krajowego w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu (dalej: konsultant krajowy), nie wyraził zgody na wykonanie ortez na kończyny dolne wraz z dopasowanym obuwiem na rzecz małoletniej N. L. (dalej: małoletnia) poza granicami kraju, w [...] Orthopadische Kinderklinik, [...], Republika Federalna Niemiec przy współpracy z Pohlig GmbH, Traunstein, Republika Federalna Niemiec.

W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, że [...] Oddział Wojewódzki NFZ w dniu [...] sierpnia 2011 r. przekazał wniosek małoletniej o przeprowadzenie poza granicami kraju leczenia. Lekarz wnioskujący poinformował, że w kwietniu 2010 r. w niemieckim ośrodku w A. przeprowadzono jednoczasową operacyjną korekcję stóp z zaopatrzeniem w krótkie kortezy do kolan. Ortezy te jednak - ze względu na wzrost pacjentki - przestały spełniać swą funkcję, utrudniając jednocześnie lokomocję dziecka. Wskazał on na konieczność wykonania nowych ortez wraz z obuwiem do nich dostosowanym oraz ustalenia planu dalszej rehabilitacji, celem pionizacji i samodzielnego poruszania się pacjentki. Ma to istotne znaczenie dla metabolizmu tkanki kostnej oraz rozwoju mięśniowo-szkieletowego pacjentki, a także dla układu krążeniowego oraz oddechowego. Zaprzestanie kontynuacji dotychczasowego kompleksowego leczenia stwarza ryzyko pogorszenia stanu zdrowia małoletniej, przyczyniając się do pogłębienia niepełnosprawności dziecka. Ponadto lekarz wnioskujący podkreślił, iż nie zna krajowego ośrodka prowadzącego kompleksowe leczenie w zakresie sformułowanym we wniosku, a zaopatrzenie ortopedyczne wykonane w kraju nie spełniło w przypadku małoletniej funkcji pozwalającej na samodzielną lokomocję dziecka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne