28.01.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2009 r., sygn. II GSK 689/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia del. WSA Maria Jagielska Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 29 stycznia 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1826/07 w sprawie ze skargi P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek za nieterminowe wniesienie opłat za prawo do wykorzystywania częstotliwości 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rzecz P. Spółki z o.o. w W. kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 stycznia 2005 r., sygn. akt VI SA/Wa 1826/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej P.) uchylił decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej Prezes UKE) z dnia [...] lipca 2007 r., nr [...], oraz poprzedzającą ją decyzję Prezesa UKE z dnia [...] stycznia 2007 r., w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek za nieterminowe wniesienie opłat za prawo do wykorzystania częstotliwości.

Sąd orzekał na podstawie następującego stanu faktycznego:

Wnioskiem z dnia 21 kwietnia 2005 r. P. w W. wystąpiła do Prezesa UKE o umorzenie odsetek wyliczonych w nocie księgowej nr [...] z dnia [...] grudnia 2001 r. We wniosku skarżąca podniosła, że w decyzjach (zezwoleniach) Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej (PAR) wydanych w latach 1998-2000 w sprawach zakładania i używania radiokomunikacyjnych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych wraz z przydziałem częstotliwości, zawarta była informacja o wysokości opłat. Agencja ta wystawiała faktury VAT z terminem płatności wynoszącym 14 dni. Skarżąca wskazała, że takich samych czynności dokonywał Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, wysyłając do skarżącej wezwania gdzie wskazywano 7-dniowy termin do zapłaty. Podniosła, że działała w zaufaniu do organów państwa, wobec czego wykluczona jest w tej sytuacji możliwość żądania odsetek przez Prezesa UKE.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne