05.10.2023

Wyrok NSA z dnia 5 października 2023 r., sygn. II GSK 972/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2023 r. sygn. akt VI SAB/Wa 85/22 w sprawie ze skargi T. S.A. w W. na bezczynność Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w przedmiocie rozpoznania wniosku o dostęp do nieruchomości w celu zapewnienia telekomunikacji 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. stwierdza, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dopuścił się bezczynności w sprawie rozpoznania wniosku o dostęp do nieruchomości w celu zapewnienia telekomunikacji; 3. stwierdza, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 4. umarza postępowanie w przedmiocie zobowiązania organu do wydania decyzji; 5. w pozostałym zakresie skargę oddala; 6. zasądza od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rzecz T. S.A. w W. kwotę 1.037 (tysiąc trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I.

Wyrokiem z 20 stycznia 2023 r. sygn. akt VI SAB/Wa 85/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. S.A. w W. (dalej jako skarżąca, spółka, operator) na bezczynność Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej jako organ Prezes UKE) w zakresie rozpoznania wniosku o ustalenie warunków dostępu do nieruchomości.

Wyjaśnił, że operator wnioskiem z 1 marca 2021 r. (uzupełnionym pismem z 5 marca 2021 r.) zwrócił się do Prezesa UKE o wydanie decyzji ustalającej warunki, na jakich uzyska dostęp, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 884 dalej jako ustawa o wspieraniu rozwoju sieci), do wymienionych nieruchomości położonych w P. w celu zapewnienia w nich telekomunikacji.

Na podstawie akt administracyjnych sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił również bardzo szczegółową analizę czynności podejmowanych w toku postępowania przez organ, omawiając poszczególne pisma znajdujące się w aktach. Zwrócił także uwagę, że skarga T. S.A. jest dopuszczalna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne