11.09.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 września 2008 r., sygn. II GSK 346/08

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska Cezary Pryca Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 11 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. P. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 listopada 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1577/07 w sprawie ze skargi T. P. S.A. w W. na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie usług telekomunikacyjnych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. P. S.A. w W. na rzecz Prezesa Urzędu Telekomunikacji Elektronicznej kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 12 listopada 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 1577/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę T. P. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej jako Prezes UKE) z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...] w przedmiocie wyjaśnienia treści decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia z dnia [...] lipca 2006 r. Prezes UKE:

- ustalił, że na krajowym rynku świadczenia usługi rozpoczynania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej nie występuje skuteczna konkurencja (pkt I decyzji),

- wyznaczył spółkę T. P. S.A. z siedzibą w W. jako przedsiębiorę posiadającego pozycję znaczącą na krajowym rynku świadczenia usługi rozpoczynania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej (pkt II decyzji),

- nałożył na spółkę TP obowiązki regulacyjne określone w art. 34, 36, 37, 38, 39, 40, i 42 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U Nr 171, poz. 1800 ze zm.) - zwanej dalej Pt - (pkt III ppkt 1-7 decyzji).

T. P. S.A. pismem z dnia [...] kwietnia 2007 r. zwróciła się do Prezesa UKE z wnioskiem o wyjaśnienie wątpliwości co do treści powyższej decyzji w pkt. III.1. w brzmieniu: "zapewnienia każdej innej formy korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub usług świadczonych przez innego przedsiębiorcę dostarczanych w formie minut i pojemności, w celu świadczenia dostępu i usługi rozpoczynania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej". Zdaniem TP S.A. sformułowanie powyższego obowiązku wskazuje na trójstronny jego charakter, tj. relacje pomiędzy TP (podmiotem zobligowanym), innym podmiotem (świadczącym usługi) oraz podmiotem, który będzie świadczył dostęp i usługi rozpoczynania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne