Jak ująć w księgach rachunkowych premie motywacyjne dla członków zarządu płatne akcjami spółki

Jak zaksięgować koszty programu motywacyjnego dla członków zarządu w postaci objęcia przez nich akcji po preferencyjnej cenie?

problem

rada

Większość księgowych dekretuje tę operację tylko jako emisję akcji po cenie nominalnej, całkowicie pomijając stronę kosztową tej operacji. Pominięcie strony kosztowej nie jest jednak prawidłowe, gdyż należy zwrócić uwagę, że akcje nie są przyznawane za darmo (są ekwiwalentem pracy wykonanej przez członka zarządu). Tym też kierowała się Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standards Board IASB), wprowadzając MSSF 2, w którym wskazuje się, że koszty programu motywacyjnego należy ująć jako koszt wynagrodzenia w wysokości nadwyżki ceny rynkowej obejmowanych akcji nad ceną objęcia.

Rozwiązanie takie jest obligatoryjne dla polskich firm sporządzających sprawozdania według MSR (m.in. grup kapitałowych obecnych na rynku regulowanym) oraz tych, które mają zapis w polityce rachunkowości, że korzystają z MSR w zakresie nieuregulowanym w ustawie o rachunkowości. Ewidencja uwzględniająca stronę kosztową powinna być też rozwiązaniem rekomendowanym w firmach, które takiego zapisu w polityce rachunkowości nie posiadają. Wynika to z faktu, że choć ustawa o rachunkowości nie narzuca stricte obowiązku stosowania MSR-ów, to zastosowanie MSSF 2 w sytuacji braku krajowych uregulowań pozwala na realizację jednej z podstawowych zasad rachunkowości, a więc zapewnienia rzetelności i jasności danych w rachunkowości (przedstawianie w księgach danych w sposób jasny, bez niedomówień). Szczegóły wraz z przykładami - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Wiele spółek giełdowych, w ślad za rozwiązaniami na zachodzie Europy, wprowadza dla członków swoich organów kontrolujących i zarządzających dodatkowy element premiowego wynagrodzenia w postaci przyznania prawa do zakupu nowych akcji spółki (subskrypcja prywatna). Element ten motywuje osoby z kierownictwa spółki do pracy na rzecz osiągnięcia przez nią jak najlepszych wyników finansowych. Większość księgowych dekretuje tę operację tylko jako emisję akcji po cenie nominalnej, całkowicie pomijając stronę kosztową tej operacji. Uwzględnienie strony kosztowej tej operacji jest jednak nakazywane przez postanowienia Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej - MSSF 2.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne