28.12.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 28 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 1992/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia NSA Marian Wolanin Sędzia del. WSA Jakub Zieliński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. akt II SA/Ol 394/22 w sprawie ze skargi M.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 18 marca 2022 r. nr SKO.82.1407.2021 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, wyrokiem z 28 czerwca 2022 r. o sygn. akt II SA/Ol 394/22 oddalił skargę M.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 18 marca 2022 r. nr SKO.82.1407.2021 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł M.S. zarzucając naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez błędną wykładnię tj. art. 17 ust. 5 pkt 1 lit a. Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.) - dalej w skrócie: "u.ś.r." - i przyjęcie, że okoliczność pobierania przez opiekuna renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy stanowi negatywną przesłankę do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Skarżący kasacyjnie wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości, rozpoznanie skargi w trybie uproszczonym, zasądzenie od organu na rzecz skarżącego kosztów postępowania według norm przepisanych, w tym kosztów postępowania kasacyjnego, rozpoznania skargi kasacyjnej na posiedzeniu niejawnym.

W uzasadnieniu skargi kasacyjnej podniesiono, że rozpatrując przedmiotową skargę organy poprzestały na literalnym brzmieniu treści art. 17 ust. 5 pkt 1 lit a. u.ś.r. i przyjęły, że skoro skarżący ma ustalone prawo do renty to nie przysługuje mu świadczenie pielęgnacyjne. Zdaniem skarżącego zastosowanie dyrektyw wykładni systemowej i dyrektyw wykładni funkcjonalnej oraz celowościowej prowadzi do wniosku, iż przepis ten wyłącza – w zakresie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - osoby mające ustalone prawo do emerytury, gdy uprawniony przy zbiegu uprawnień do tych świadczeń nie złoży oświadczenia o rezygnacji z prawa do emerytury.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne