30.06.2023 Ubezpieczenia

Zwrot opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu w przypadku jego utraty - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach z dnia 30 czerwca 2023 r., sygn. WA-023/54/23

W odpowiedzi na wniosek z dnia 22 maja 2023 r. dotyczący możliwości zwrotu opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w przypadku, gdy zezwolenie traci ważność przed upływem okresu na jaki zostało udzielone na skutek wygaszenia lub cofnięcia oraz wniesienia przez przedsiębiorcę opłaty, obejmującej okres przypadający po utracie ważności zezwolenia i formy prawnej przedmiotowego zwrotu, wyjaśniam. 

Stosownie do treści art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2023 r. poz. 165 z późn. zm.) w celu pozyskania dodatkowych środków na finansowanie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu, gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Przy czym, opłatę tę wnosi się w wysokości proporcjonalnej do okresu ważności zezwolenia w roku nabycia lub utraty jego ważności (art. 111 ust. 8). Jednocześnie należy zauważyć, iż przepisy wyżej wymienionej ustawy regulują tylko zasady i sposób obliczania wysokości opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, natomiast nie określają sposobu i trybu ich zwrotu. Niemniej, treść art. 111 ust. 1 tej ustawy wskazuje, że przedmiotową opłatę wnosi się za korzystanie z zezwolenia a nie za udzielenie tego zezwolenia. Zatem przedmiotowa opłata, w przypadku, gdy zezwolenie traci ważność przed upływem okresu na jaki zostało udzielone na skutek wygaszenia lub cofnięcia podlega zwrotowi. Jednocześnie, wniesiona ponad czas obowiązywania zezwolenia stanie Tryb zwrotu nie został uregulowany przepisami prawa, zatem jego zasady i forma prawna w tym zakresie winny być określone przez kierownika jednostki, który w myśl art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.), odpowiada za całość gospodarki finansowej jednostki sektora finansów publicznych. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne