09.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.81.2023.2.DK

Skutki podatkowe dokonania darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 9 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych dokonania darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan od 1 stycznia 2014 roku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą osoby fizycznej wg PKD 25.62.Z – obróbka mechaniczna elementów metalowych. Podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Podlega Pan w 2023 roku opodatkowaniu od dochodów osiąganych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej PIT według stawki liniowej 19%. Od 1 stycznia 2014 roku jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zawarł Pan w dniu (…)2021 roku umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego (...) (dalej jako: „Umowa Leasingu”). Umowa wygaśnie w (...) 2026 roku. Planowany jest wcześniejszy niż zawarto w umowie leasingu operacyjnego z dnia (…) 2021 roku prywatny wykup auta na przełomie 2023 i 2024 roku. Przedmiot leasingu – samochód osobowy (dalej jako: „Samochód” lub „Pojazd”) wykorzystywany był przez Pana na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach tzw. użytku mieszanego, tj. zarówno na cele prywatne, jak i na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kwoty wydatków stanowiących raty leasingowe za korzystanie z Pojazdu, jak również wydatki ponoszone przez Pana w związku z eksploatacją pojazdu (w szczególności paliwo, ubezpieczenie, bieżące naprawy oraz części) rozliczane były w okresie leasingu jako koszty uzyskania przychodu. Dokonywał Pan także rozliczenia podatku VAT naliczonego od wskazanych wyżej wydatków w wysokości 50% kwoty podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne