20.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.77.2023.2.KM

Dotyczy ustalenia czy prawidłowym jest stanowisko Wnioskodawcy zgodnie z którym opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów w mieście W., dotyczące lat 2017-2023 - w części przewyższającej opłaty dotychczasowe, winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ujęcia skutków prawomocnego wyroku sądowego w księgach rachunkowych Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy prawidłowym jest stanowisko wnioskodawcy zgodnie z którym opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów w mieście W., dotyczące lat 2017-2023 - w części przewyższającej opłaty dotychczasowe, winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ujęcia skutków prawomocnego wyroku sądowego w księgach rachunkowych wnioskodawcy.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 marca 2023 r. (data wpływu 31 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością s.k.a. z siedzibą w K. (dalej zwana „Wnioskodawcą”) jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowych położonych w W. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i stosuje się do niej przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 - dalej „ustawa o CIT”).

W pismach z listopada 2016 r. miasto W. wypowiedziało Wnioskodawcy ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2016 r. wysokość dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego pięciu działek, których użytkownikiem wieczystym był wówczas Wnioskodawca. Nie zgadzając się z nowymi stawkami opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, Wnioskodawca w miesiącu grudniu 2016 r. złożył do samorządowego kolegium odwoławczego wniosek o ustalenie, że podwyższenie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego spornych działek jest nieuzasadnione w zaproponowanej wysokości, ew. ustalenie, że jest uzasadnione w niższej wysokości. Samorządowe kolegium odwoławcze oddaliło wniosek Wnioskodawcy w styczniu 2018 r. na co Wnioskodawca złożył sprzeciw w marcu 2018 r. Zgodnie z procedurami doprowadziło to do uruchomienia postępowania sądowego, które obecnie jest w toku. Nie doszło jeszcze w chwili obecnej do wydania prawomocnych rozstrzygnięć przez Sąd II instancji tj. przez Sąd Apelacyjny w W. Prawdopodobne jest uzyskanie prawomocnych wyroków w przedmiotowej sprawie w roku 2023.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne