17.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.121.2023.2.KD

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od wartości dodanej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 lutego 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 6 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od wartości dodanej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 kwietnia 2023 r. (wpływ 6 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Polska firma (rozliczająca się na zasadach: podatek liniowy, płatnik VAT i VAT-UE) świadczy usługi transportowe - transport drogowy towarów PKD 49.41.Z na terenie Polski, Niemiec, Francji, Belgi, Węgier oraz poza UE. Na fakturach od firm z UE ujęte są opłaty autostradowe, parkingi z naliczonym podatkiem od wartości dodanej dokonane w Niemczech (podatek od wartości dodanej 19%), Węgrzech (podatek 27%), Francja (podatek 20%).

W piśmie z 4 kwietnia 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że przedstawiony opis dotyczy 2023 r. oraz Pani indywidualnej sprawy: Transport Ciężarowy (…), NIP (…), PKD 49.41.Z. Prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR) – rozlicza podatek liniowo, według stawki 19%, prowadzi działalność gospodarczą indywidualnie, przychody netto (bez VAT) z działalności gospodarczej nie przekroczyły w poprzednim roku 2 mln euro. Jest Pani polskim rezydentem podatkowym. Zapłacony podatek od wartości dodanej ujmuje Pani w kosztach uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej Transport Ciężarowy (…), NIP (…), PKD 49.41.Z. Przedmiotem wniosku jest podatek od wartości dodanej z Niemiec ( podatek od wartości dodanej 19%), Węgier (podatek od wartości dodanej 27%), Francja ( podatek od wartości dodanej 20%), Belgia ( podatek od wartości dodanej 21%), Słowacji (podatek od wartości dodanej 20%).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne