10.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.287.2022.1.SP

Ustalenie momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu odsetek od wkładu zgromadzonego na oszczędnościowej książeczce mieszkaniowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu odsetek od wkładu zgromadzonego na oszczędnościowej książeczce mieszkaniowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Spółka S.A. (dalej: Wnioskodawca lub Bank) jest instytucją finansową posiadającą siedzibę na terytorium Polski, prowadzącą działalność bankową w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U z 2021 r. poz. 2439 z późn. zm., dalej: Prawo bankowe).

W ramach swojej działalności Bank oferuje szeroką gamę produktów bankowych, w tym rachunków przeznaczonych do oszczędzania środków pieniężnych. Jednym z nich są rachunki oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych (dalej OKM, książeczka), oferowane osobom fizycznym w celu systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Książeczki oferowane do (…) roku i obsługiwane przez Bank mogły być objęte premią gwarancyjną, o której mowa w ustawie z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 763) albo nie były objęte tymi premiami. W ramach tej oferty istniały warianty OKM z niezadeklarowanym przez właściciela książeczki okresem oszczędzania, jak i z możliwością zadeklarowania minimalnego okresu oszczędzania w opcjach 12, 24, 36, 48 lub 60 miesięcy. Klient deklarował także wartość minimalnej miesięcznej wpłaty. Zadeklarowany okres oszczędzania oznaczał minimalny okres wpłat wskazanej kwoty, np. dla okresu 60 miesięcy, systematyczne oszczędzanie powinno być realizowane przez okres nie krótszy niż 5 lat (60 miesięcy), tj. powinien zostać spełniony warunek dokonania wpłat na wartość sześćdziesięciokrotności wskazanej przez klienta kwoty, ale wpłaty nie musiały być dokonywane w każdym następującym po sobie miesiącu. Wpłacane na OKM kwoty podlegają oprocentowaniu od dnia ich wniesienia do dnia poprzedzającego dzień wypłaty wkładu wraz z odsetkami. Oprocentowanie wkładu zwiększa się po przekroczeniu zadeklarowanego okresu wpłat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne