11.06.2019 Ubezpieczenia

Nabywanie prawa i ustalanie wysokości świadczeń chorobowych – 17 pytań z praktyki

Pracodawcy mają wiele obowiązków związanych z wypłatą ubezpieczonym świadczeń przysługujących z tytułu niezdolności do pracy. Muszą ustalić ich rodzaj, wysokość, a następnie zrealizować wypłatę z tego tytułu. W tym celu gromadzą i opracowywują  dokumentację pozwalającą na prawidłowe wywiązywanie się z tej powinności. Ponadto są zobowiązani przestrzegać ustalonych limitów okresów, za które ubezpieczonemu przysługuje dana wypłata, a w razie wątpliwości występować do ZUS z wnioskiem o ich wyjaśnienie.

Płatnik składek będący płatnikiem zasiłków oprócz wynagrodzenia chorobowego samodzielnie ustala prawo i wysokość świadczeń przysługujących z tytułu choroby i macierzyństwa finansowanych z ubezpieczenia społecznego. W związku z wątpliwościami, jakie pojawiają się w tym zakresie, prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Czytelników.

 

(?) Czy pracownik, który rozpoczął pracę po raz pierwszy i zachorował w 20 dniu pracy, otrzyma wynagrodzenie za czas choroby? Jeśli nie, to jakie wynagrodzenie przysługuje mu za ten czas?

Za okres od 20 do 30 dnia ubezpieczenia pracownik nie otrzyma żadnego wynagrodzenia. Ten okres należy potraktować jako czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy bez prawa do wynagrodzenia.

Ubezpieczony będący pracownikiem nabywa prawo do wynagrodzenia za czas choroby/ zasiłku chorobowego po upływie:

  • 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, lub
  • 90 dni, jeżeli przystąpił do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, od których zależy prawo do wynagrodzenia chorobowego/zasiłku, wlicza się poprzednie okresy tego ubezpieczenia, zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego, jeśli przerwa między tymi okresami:

  • nie przekroczyła 30 dni lub
  • przekroczyła 30 dni, ale była spowodowana urlopem wychowawczym lub bezpłatnym.

Okres wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego/zasiłku traktuje się na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego. Oznacza to, że wlicza się ten okres do 30- i 90-dniowego okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku. Do okresu wyczekiwania nie wliczamy okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz okresów wypłaty zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Istnieją cztery grup ubezpieczonych, którym wynagrodzenie chorobowe/zasiłek przysługuje bez okresu wyczekiwania, tj.:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne