06.08.2018 Kadry i płace

Kiedy dokonując wypowiedzenia zmieniającego pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty pracownikowi odprawy

Umowa o pracę pracownika, który nie przyjmie nowych warunków zatrudnienia wprowadzonych wypowiedzeniem zmieniającym umowę o pracę, rozwiąże się po upływie okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji można uznać, że odmowa przyjęcia zaproponowanych warunków stanowi współprzyczynę rozwiązania stosunku pracy. Z tego powodu pracodawca, do którego ma zastosowanie ustawa o zwolnieniach grupowych, nie zawsze będzie miał obowiązek wypłaty odprawy.

Uzyskanie przez pracownika prawa do odprawy z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej ustawa o zwolnieniach grupowych) w wyniku nieprzyjęcia nowych warunków zatrudnienia przedstawionych w wypowiedzeniu zmieniającym zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Wskazówki w zakresie warunków, których spełnienie zobowiązuje pracodawcę do wypłaty odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych, dostarcza orzecznictwo Sądu Najwyższego.

 

Pracodawca zobowiązany do wypłaty odprawy

Obowiązek wypłaty odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych ma pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, który rozwiązuje stosunki pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze dokonanego przez siebie wypowiedzenia, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

1) 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne