Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: remanent likwidacyjny
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł
05.06.2018 Podatki

Podatnik nie ma obowiązku korekty VAT odliczonego w związku z zaniechaniem inwestycji, w przypadku gdy inwestycja ta zostanie ujęta w remanencie likwidacyjnym i opodatkowana VAT. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
20.09.2016 Podatki

Upływ okresu korekty nie zwalnia podatnika z obowiązku ujęcia w remanencie likwidacyjnym i opodatkowania VAT takiego środka trwałego, który do dnia likwidacji działalności nie był przedmiotem dostawy, jeśli przy jego nabyciu lub wytworzeniu przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku.

Porada
15.06.2014 Podatki

Pięć lat temu zakupiłem nieruchomość, od której odliczyłem VAT w całości. Obecnie przymierzam się do zlikwidowania działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku w spisie z natury muszę umieścić nieruchomość będącą środkiem trwałym, czy tylko produkty i towary?

Porada

Spółka cywilna składająca się z dwóch wspólników ma ulec rozwiązaniu z dniem 31 grudnia 2013 r., gdyż odchodzi jeden ze wspólników. Jakie mamy obowiązki dotyczące VAT i urzędu skarbowego? Co należy wykonać i zgłosić przed 31 grudnia, a co wykonać i zgłosić po 31 grudnia?

Porada
01.11.2012 Podatki

Czy w przypadku zakończenia działalności gospodarczej istnieje konieczność zwrotu VAT odliczonego przy zakupie środków trwałych? Jeżeli tak, to w jakich sytuacjach?

Porada
28.06.2012 Podatki

Przed kilkoma miesiącami zmarł mój ojciec. Zapisał mi na wypadek śmierci przedsiębiorstwo, którego właścicielem był od kilkunastu lat. W firmie zatrudnionych jest kilka osób, poza tym w ramach majątku przedsiębiorstwa funkcjonują dwie nieruchomości. Czy w związku z otrzymaniem w spadku tego przedsiębiorstwa mam obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku i zapłaty tzw. podatku likwidacyjnego?

Porada

Planuję likwidację firmy z końcem lipca. Wszystko wskazuje na to, że po rozliczeniu i ujęciu remanentu likwidacyjnego zostanie nadwyżka VAT (około tysiąca złotych). Czy mogę liczyć na jej zwrot na rachunek bankowy, wykazując tę kwotę w ostatniej deklaracji? Chodzi o to, że zwrot ten musiałby nastąpić już po zamknięciu firmy, tzn. z dniem 31 lipca zamykam firmę, do 25 sierpnia składam ostatnią deklarację

Porada
02.03.2011 Podatki

Jesteśmy spółką cywilną składającą się z czterech wspólników. Spółka prowadzi pkpir. Na koniec 2010 r. jeden ze wspólników wystąpił ze spółki. Dla niego oznacza to zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu spłaty udziału wspólnik otrzymał 31 grudnia 2010 r. 400 000 zł. Wkład wspólnika do spółki wynosił 25 000 zł. Czy wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy od kwoty otrzymanej z tytułu

Porada
10.07.2010 Podatki

Mam zamiar zakończyć prowadzenie działalności w sklepie z meblami. Jestem czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W tym wypadku jestem zobowiązana do przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego i odpowiedniego opodatkowania VAT pozostałych w sklepie towarów. Nie wiem jednak, jak postąpić w przypadku pozostałych po działalności dwóch kas rejestrujących. Czy od nich również powinnam odprowadzić

Porada
02.07.2006 Podatki

Osoba fizyczna (ryczałtowiec) zlikwidowała działalność handlową i zapłaciła VAT od remanentu likwidacyjnego. Po 2 miesiącach chce wznowić działalność. Czy sprzedaż towarów z remanentu likwidacyjnego podlega opodatkowaniu VAT?

Porada
13.10.2005 Podatki

Ojciec i syn wspólnie prowadzą gospodarstwo ogrodnicze stanowiące dział specjalny produkcji rolnej (każdy z nich odrębnie płaci podatek dochodowy od swojej części szklarni). Na potrzeby VAT zarejestrowany jest tylko ojciec. Faktury gospodarstwa ogrodniczego wystawiane są na imię i nazwisko oraz NIP ojca. Z racji wieku nie chce on już reprezentować gospodarstwa. Funkcję tę ma przejąć syn, to znaczy

Porada
13.09.2005 Podatki

Jakie są skutki zawieszenia (nie zaprzestania) działalności gospodarczej przez osobę fizyczną w podatku VAT przez okres jedenastu miesięcy? Zaznaczam, że firma posiada środki trwałe.

Porada
29.05.2005 Podatki

Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą i rozliczam się na zasadach ogólnych. Zamierzam zlikwidować firmę. Mam na stanie środek trwały, który nie jest w całości zamortyzowany, a po likwidacji firmy nie będzie miał zastosowania do innej produkcji, a także inne środki trwałe. Jak opodatkować podatkiem VAT i dochodowym remanent likwidacyjny oraz pozostające środki trwałe?

Porada
29.05.2005 Podatki

Prowadzę kawiarenkę internetową jako osoba fizyczna będąca podatnikiem VAT. Zamierzam zlikwidować tę działalność. Komputery dwa lata temu zamortyzowały się i nie przedstawiają żadnej wartości, ponieważ w sprzedaży nie ma już takich komputerów. Czy należy je wycenić i odprowadzić podatek VAT przy remanencie likwidacyjnym? Jeśli tak, to od jakiej wartości?

Porada
26.02.2005 Podatki

Czy istnieje możliwość uniknięcia płacenia VAT w razie likwidacji spółki cywilnej, jeżeli jeden ze wspólników chce przepisać punkt należący obecnie do spółki na siebie (wspólnik spółki dodatkowo prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą)?