Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: postępowanie podatkowe
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł aktualny
02.06.2023 Podatki

Członek zarządu osoby prawnej w postępowaniu podatkowym prowadzonym wobec tej osoby powinien być przesłuchiwany w charakterze strony, a nie świadka, a więc przysługuje mu pełne prawo odmowy zeznań – wyrok NSA z 17 stycznia 2023 r., sygn. akt I FSK 1696/18.

Artykuł aktualny
16.08.2022 Podatki

Podatnicy nie uzyskają już informacji o prowadzonych postępowaniach w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe w standardowym zaświadczeniu o niezaleganiu w podatkach. Mogą uzyskać taką informację składając odrębny wniosek.

Artykuł nieaktualny
13.05.2021 Podatki

Z dniem 1 lipca 2021 r. wchodzi w życie (w zasadniczym kształcie) ustawa z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych. Jej podstawowym zadaniem jest określenie zasad wymiany korespondencji w relacji między podmiotami publicznymi oraz w relacji między podmiotami publicznymi i niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi.

Artykuł
01.07.2018 Podatki

Podstawa prawna orzekania o dochodach ze źródeł nieujawnionych i nakładania sankcyjnego podatku w wysokości 75% takich dochodów została uznana za niekonstytucyjną. Trybunał stwierdził, że art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. jest niezgodny z Konstytucją (wyrok TK z 29 lipca 2014 r., sygn. akt P 49/13). Niestety, TK postanowił

Artykuł
17.01.2017 Podatki

Z początkiem roku ustawodawca wprowadził zmiany do naszego systemu podatkowego. W publikacji przedstawiamy przegląd wybranych zmian w przepisach podatkowych wraz z oceną nowych regulacji.

Artykuł
02.01.2016 Podatki

Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji było głównie zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, ale wiele z nich wpływa na podstawowe prawa i obowiązki podatnika. Zmiany dotyczą m.in. zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wydawania interpretacji podatkowych czy nakładania kar porządkowych. Z punktu widzenia podatnika1

Porada
17.10.2015 Podatki

Od 1 stycznia 2016 r. do Ordynacji podatkowej została wprowadzona reguła, zgodnie z którą "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika" (tzw. zasada in dubio pro tributario). Co to oznacza dla podatnika w praktyce, skoro organy podatkowe - "domierzając" podatek - zwykle wątpliwości nie mają?

Artykuł
29.10.2013 Podatki

Kontrolowani przedsiębiorcy spotykają się często z naruszeniami prawa przez pracowników organów podatkowych podczas dokonywania poszczególnych czynności kontrolnych. W takich sytuacjach istotne jest, aby kontrolowani podatnicy mieli świadomość praw przysługujących im w trakcie kontroli podatkowej. Ich pozycja jako strony postępowania jest bowiem zawsze niższa od pozycji przedstawicieli organów podatkowych

Artykuł

W relacjach z organami podatkowymi podatnicy i inne podmioty mogą działać osobiście albo za pośrednictwem pełnomocnika. Znaczenie pełnomocnika w sprawach podatkowych stale wzrasta. Podatnik często nie radzi sobie samodzielnie z fiskalizmem organów podatkowych, nieprecyzyjnymi przepisami prawa podatkowego oraz często sprzecznymi ze sobą interpretacjami tych przepisów.

Porada
17.02.2011 Podatki

Postępowanie w sprawach opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów ma charakter szczególny. Ma ono na celu opodatkowanie dochodów, których podatnik nie ujawnił, a o ich istnienie jest podejrzewany na podstawie poniesionych wydatków. Jego poziom życia sygnalizuje, że wydatki nie mają pokrycia w opodatkowanych dochodach. Sygnałem do wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia podatku od

Porada
17.09.2010 Podatki

Organ podatkowy przeprowadził w moim przedsiębiorstwie kontrolę podatkową, w której uznał, że deklarowałam mniejsze przychody niż te faktycznie osiągane, co spowodowało, że w podatku dochodowym od osób fizycznych powstały zaległości podatkowe. W związku z tym wydano decyzję określającą kwotę zaległości podatkowych. Według mnie ustalenia urzędu skarbowego są w zupełności bezzasadne, dlatego też złożyłam

Porada
29.10.2005 Podatki

Od przedsiębiorcy w czasie kontroli zażądano wyjawienia jego majątku. I to na koniec 2002 r. Przedsiębiorca odmówił złożenia oświadczenia. Czy kontrolerzy postąpili zgodnie z prawem?

Porada
13.06.2004 Podatki

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Mnie i moich wspólników nękają częste kontrole z urzędu skarbowego, obejmujące ten sam okres podatkowy. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy kontrola może dotyczyć spółki, a kiedy poszczególnych wspólników? Czy upoważnienia do przeprowadzania kontroli powinny być wystawione na poszczególnych wspólników?

Porada
29.01.2004 Podatki

Jeżeli organy podatkowe wiedziały o błędnym postępowaniu podatnika, a zwłaszcza gdy do pewnego momentu je akceptowały, nie można obciążyć oskarżonych odpowiedzialnością z art. 54 k.k.s, bo tę ponosi podatnik, który nie ujawnia faktur organom podatkowym (sygn. akt IV Ka 680/03).