Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: koszty sądowe
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł
28.06.2004 Obrót gospodarczy

Niezależnie od formy prawnej działalności każdy podmiot może ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych.

Porada

Na podstawie wyroku sądowego spółce został przyznany zwrot kosztów postępowania sądowego. Kiedy powinien być on zaliczony do przychodów - w momencie otrzymania wyroku czy otrzymania tego zwrotu? Z uwagi na sytuację dłużnika zwrot taki jest mało prawdopodobny. W urzędzie skarbowym spotkaliśmy się ze stanowiskiem, że powinniśmy wykazać przychód z tego tytułu w momencie otrzymania wyroku.

Porada
28.04.2005 Podatki

Sąd zasądził na naszą rzecz kwotę X tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Dłużnik twierdzi, że muszę mu wystawić fakturę VAT na zwrot kosztów zastępstwa procesowego, które według niego są kwotą brutto. Czy stanowisko dłużnika jest słuszne? Jeżeli tak, to proszę o podanie symbolu PKWiU oraz stawki VAT dla tego rodzaju kosztów.

Artykuł
28.06.2005 Obrót gospodarczy

Koszty sądowe w sprawach cywilnych stanowią przyczynę rezygnacji z dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Warto zatem wiedzieć, w jakiej sytuacji sąd musi zwolnić przedsiębiorcę z kosztów.

Porada
13.08.2005 Podatki

Nasza spółka dochodziła wierzytelności od swego kontrahenta. W wyroku zasądzono na naszą rzecz należność główną oraz poniesione przez nas koszty sądowe. W którym momencie zwrot tych kosztów powinien zostać uznany za przychód?

Porada

Moje pytanie dotyczy raportu potwierdzającego możliwość ujęcia wierzytelności nieściągalnych w kosztach uzyskania przychodu. Jakie pozycje powinien zawierać lub jak powinien wyglądać protokół przedstawiający koszty procesowe i egzekucyjne?

Artykuł
02.02.2006 Obrót gospodarczy

W ostatnich numerach „Mk” opisywaliśmy zmiany w opłatach sądowych po 2 marca 2006 r. Prezentujemy dalszy ciąg tego opisu. Tym razem przedstawiamy wysokość opłat w sprawach z zakresu prawa o księgach wieczystych i działania Krajowego Rejestru Sądowego - tych obecnie obowiązujących, jak i tych od 2 marca 2006 r.

Artykuł
17.02.2006 Obrót gospodarczy

Nowa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która będzie obowiązywała od 2 marca 2006 r., nie zmieniła zasad zwalniania od kosztów sądowych. Zasady te uregulowano jednak w jednym akcie prawnym. Dotychczas były rozproszone w różnych ustawach, głównie w Kodeksie postępowania cywilnego. Poniżej wskazujemy, kiedy przedsiębiorcy i osoby fizyczne prowadzące jak i nieprowadzące działalności gospodarczej

Artykuł
02.04.2006 Obrót gospodarczy

Od 2 marca zmieniła się ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (zmiany te opisywaliśmy w Mk nr 24/2005-4/2006). 21 lutego ukazało się zaś rozporządzenie wykonawcze do tej ustawy w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych. Poniżej opisujemy te sposoby.

Porada
02.05.2006 Podatki

W 2003 r. poniesiono opłaty sądowe w postępowaniu o niezapłaconą fakturę. Sąd wydał w tym roku wyrok na moją korzyść. Czy opłaty te mogę zaliczyć w koszty podatkowe, jeżeli nie było „rezerwy”?

Porada
12.01.2014 Podatki

Szpital korzysta ze zwolnienia od podatku obejmującego dochody przeznaczone na cele ochrony zdrowia. Jeden z pacjentów pozwał szpital o zapłatę odszkodowania za popełnione w związku z jego leczeniem błędy lekarskie. Czy dochody, z których sfinansowano ponoszone przez szpital koszty sądowe, mogą zostać uznane za przeznaczone na cele ochrony zdrowia, a więc dochody zwolnione od podatku?

Porada
12.05.2014 Rachunkowość firm

W związku z zaleganiem przez kontrahenta z płatnością należności spółka skierowała sprawę na drogę postępowania sądowego. Sąd orzekł zwrot należności głównej wraz z naliczonymi odsetkami, a także zwrot kosztów sądowych i zastępstwa procesowego. Jak zaksięgować te koszty, gdy na sporną należność spółka utworzyła odpis aktualizujący?

Porada

Każdy przedsiębiorca dąży do otrzymania pełnej zapłaty za dostarczone towary i wykonane usługi. Niestety, w praktyce ten cel nie zawsze udaje się osiągnąć. Niektóre należności są kwestionowane przez dłużników, a jeśli nawet nie są kwestionowane, to dłużnik po prostu nie dokonuje ich zapłaty. W takiej sytuacji pozostaje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.

Porada

Pracodawca, decydując się na proces z pracownikiem, powinien skalkulować, jakie wydatki poniesie, gdy nie uda mu się wygrać sprawy, i w tym kontekście rozważyć ugodowe zakończenie sporu. W przypadku przegranej sprawy sądowej pracodawca zostaje bowiem obciążony jej kosztami. Jeżeli spór rozpoczął swój bieg przed 27 października 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z wyboru, zasadniczo stawki

Artykuł
03.07.2018

Firma może uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych, gdy nie ma żadnych lub dostatecznych środków na poniesienie kosztów postępowania. Ocena sytuacji finansowej firmy należy do sądu. Może się zdarzyć, że sąd odmówi zwolnienia firmy z kosztów sądowych, mimo że firma poinformuje o swojej dramatycznej sytuacji finansowej oraz wystąpi o zwolnienie z kosztów sądowych. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy z

Artykuł

Od 7 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać największa od kilkunastu lat nowelizacja procedury cywilnej. Wpłynie ona także na procesy toczące się przed sądami pracy. Jedną z nowości - odnoszącą się tylko do sądów pracy - jest zmiana przewidująca możliwość dalszego nakazania zatrudniania pracownika na czas procesu po nieprawomocnym przywróceniu pracownika do pracy przez sąd pierwszej instancji. Wcześniej

Artykuł

Dość często występuje sytuacja, w której dłużnik wprawdzie nie kwestionuje należności, ale nie dokonuje też jej zapłaty, a telefoniczne i pisemne wezwania do zapłaty nie odnoszą żadnego skutku. W takiej sytuacji pozostaje skierować sprawę o zapłatę na drogę postępowania sądowego. Mamy wtedy do czynienia z prawdopodobieństwem utraty wartości użytkowej należności, którą należy prawidłowo rozliczyć rachunkowo

Artykuł aktualny
14.09.2023 Kadry i płace

Od 1 lipca 2023 r. wprowadzono liczne zmiany w postępowaniu przed sądami pracy. Między innymi nastąpiła zmiana właściwości sądów, wprowadzono też przepisy, które ułatwią uświadamianie stron procesu o jego postępach i kierunku. Natomiast od 28 września 2023 r. zwolniono pracowników z opłat od pozwów składanych w sprawach z zakresu prawa pracy.