Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: korekta podatku naliczonego
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł aktualny
10.01.2024 Podatki

Początek roku dla części podatników VAT oznacza konieczność dokonania rocznej korekty VAT. Roczna korekta VAT za 2023 r. ma charakter o tyle szczególny, że jest to pierwsza korekta roczna dokonywana po wprowadzeniu 1 lipca 2023 r. zmian w przepisach o jej dokonywaniu.

Artykuł aktualny
23.08.2022 Podatki

Podatnik, który nie skorzystał z prawa do odliczenia przed upływem terminu zawitego, nie może z niego skorzystać poprzez korektę. Nie sprzeciwia się temu dyrektywa VAT. Tak orzekł TSUE w wyroku z 7 lipca 2022 r. w sprawie C-194/21.

Artykuł nieaktualny
11.02.2021 Podatki

Zasady dokumentowania i rozliczania korekt w podatku VAT oraz w podatkach dochodowych budzą wiele wątpliwości. Są one jeszcze większe od 1 stycznia 2021 r., kiedy to weszły w życie nowe zasady rozliczania faktur korygujących VAT. W publikacji szczegółowo zostaną omówione zasady korekt obowiązujące w tym zakresie w 2021 r.

Artykuł nieaktualny
13.01.2021 Podatki

W pliku JPK_VAT do wykazania korekty przeznaczone są dwa wiersze w części ewidencyjnej i dwa wiersze w części deklaracyjnej. Jeden z nich dotyczy korekty podatku naliczonego od środków trwałych, a drugi dotyczy korekty podatku odliczonego od pozostałych towarów. Skutki korekty należy też ująć w przychodach lub kosztach w podatku dochodowym.

Artykuł
12.08.2019 Podatki

We wrześniu wchodzi w życie pierwszy pakiet zmian w przepisach VAT uchwalonych przez Sejm w kwietniu i lipcu 2019 r. W pakiecie znalazło się kilkanaście zmian, z których najpoważniejsza oznacza bezwzględną utratę prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT przez podatników wykonujących niektóre rodzaje sprzedaży. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem eksperta omawiającego wprowadzane zmiany.

Porada
02.03.2006 Podatki

Jestem podatnikiem VAT od stycznia 2006 r. W lutym 2005 r. rozpocząłem inwestycję polegającą na budowie nieruchomości na wynajem. Znajdą się w niej zarówno lokale użytkowe, jak i mieszkalne. Nie jestem w stanie określić procentowego udziału poszczególnych lokali w nieruchomości. Nieruchomość będzie związana ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Jak w takiej sytuacji powinienem rozliczać VAT od zakupów

Porada
28.06.2005 Podatki

Wykonuję czynności wyłącznie opodatkowane. W czerwcu zakupiłam środek trwały podlegający amortyzacji - samochód ciężarowy. Czy przepis mówiący o konieczności dokonywania korekty kwoty podatku odliczonego w przypadku nabycia towarów zaliczanych przez podatnika do środków trwałych obowiązuje także mnie, jeśli prowadzę tylko sprzedaż opodatkowaną?