Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: działalność konkurencyjna
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł
23.08.2019 Kadry i płace

Pracodawca może podpisać z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji, która zabrania wykonywania pracy dla podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną. Taka umowa może być zawarta na czas trwania stosunku pracy, a także po jego zakończeniu.

Porada
22.01.2006

Przypadkowo dowiedziałem się, że jeden z pracowników działu handlowego w mojej firmie zamierza zmienić miejsce pracy. Przy okazji namawia również innych pracowników do podobnej zmiany. Pracownik ten proponuje zatrudnienie w firmie prowadzącej działalność konkurencyjną wobec naszego zakładu. Czy w takiej sytuacji mogę rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, czy dopuszczalne

Porada
13.09.2005 Kadry i płace

Jeden z moich pracowników założył firmę o profilu bardzo zbliżonym do mojego (sprzedaż materiałów papierniczych). Część moich klientów zaczęła korzystać z jego usług, gdyż oferuje niższe ceny niż moje. Czy mogę wypowiedzieć mu umowę o pracę z tego powodu i ewentualnie żądać odszkodowania? Zaznaczę, że nie mam podpisanej z nim umowy o zakazie konkurencji.

Porada
29.08.2005

Chciałbym podczas naboru nowych pracowników upewnić się, że nie wykonują działalności konkurencyjnej wobec mojej firmy. Moja kadrowa twierdzi, że nie mogę o to pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Czy ma rację?

Porada
13.07.2005

Zawarłem z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Pracownik ten po zakończeniu pracy u mnie został zatrudniony przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, której jedynym zleceniodawcą jest firma konkurencyjna wobec mojej firmy. Czy jest to złamanie umowy o zakazie konkurencji? Czy aby pracownik naruszał zakaz wykonywania działalności konkurencyjnej musi być związany

Porada
13.06.2005

Jestem właścicielem hurtowni dodatków krawieckich. Z jednym z pracowników, który wypisuje komputerowo faktury i w związku z tym ma dostęp do bazy klientów, producentów, cen towarów, chciałem zawrzeć umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania i po rozwiązaniu umowy o pracę. Jednak nie wyraził on na to zgody, uzasadniając, że nie pracuje obecnie w innej firmie, a ponieważ studiuje zaocznie germanistykę

Artykuł
26.02.2005 Kadry i płace

Przepisy dotyczące zakazu konkurencji mają na celu ochronę pracodawców przed podejmowaniem przez pracowników działalności, która mogłaby zagrażać interesom zakładu pracy i w konsekwencji narazić go na szkodę. Zakaz konkurencji może obowiązywać zarówno w czasie trwania stosunku pracy, jak i w okresie po jego zakończeniu.

Porada
13.08.2004 Obrót gospodarczy

Mam zamiar zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia. Będzie miała dostęp do tajemnic mojej firmy. Czy zawierając umowę zlecenia mogę w niej umieścić zapis, zgodnie z którym po jej rozwiązaniu osoba ta nie będzie mogła podjąć pracy w podobnym zakresie przez ustalony okres?

Artykuł
13.05.2004 Kadry i płace

Pracowniczy zakaz konkurencji stanowi skuteczne zabezpieczenie interesów pracodawców w obrocie gospodarczym. Mogą oni w ten sposób kształtować politykę swojego przedsiębiorstwa, uwalniając się od zagrożeń ze strony aktualnych i byłych pracowników.