25.09.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2020, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.540.2020.1.MK1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.540.2020.1.MK1

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup odzieży i obuwia

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z poźn.zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2020 r. (data wpływu 27 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup odzieży i obuwia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup odzieży i obuwia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zakupuje regularnie (często bo przy pracy 5 dni w tygodniu po 12 godzin szybko się zużywają) eleganckie ubrania oraz buty. Wnioskodawca jest adwokatem prowadzącym Kancelarię Adwokacką w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest niepełnosprawny, ma I grupę inwalidzką, (). Wnioskodawca musi się estetycznie i adekwatnie do zawodu prezentować przed klientami. Wnioskodawca chodzi w koszulach i garniturach. Wnioskodawca kupuje je w celu wykorzystania wyłącznie przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. Tylko dlatego, że Wnioskodawca wykonuje taki zawód musi nabywać taką odzież i buty. Jest to koszt prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności i tak powinien być rozliczany podatkowo. Wnioskodawca nie ma możliwości robienia naszywek (na butach i garniturach) ponieważ wygląda to nieestetycznie oraz klienci niejednokrotnie nie życzą sobie aby Wnioskodawca przy wykonywaniu zlecenia występował z logiem swojej firmy. Ponadto, ze względu na () ograniczoną zdolność do samodzielnej egzystencji, wykonywanie takich naszywek wiąże się z konieczności podejmować dodatkowych działań na które już teraz Wnioskodawca nie ma czasu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne