09.09.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2020, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.551.2020.1.AZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.551.2020.1.AZ

Brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu towarów i usług ściśle związanych z realizacją projektu przez podmiot niezarejestrowany jako podatnik VAT czynny

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 lipca 2020 r. (data wpływu 9 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu towarów i usług ściśle związanych z realizacją projektu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2020 r. wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu towarów i usług ściśle związanych z realizacją projektu ...

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcą jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą: ., zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w .. Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr .. oraz w rejestrze podmiotów leczniczych prowadzonym przez wojewodę pod nr ... 100% udziałów w Spółce posiada Gmina.

Podmiot wnioskujący nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT).

Podstawowym przedmiotem działalności jednostki jest działalność lecznicza w oparciu o ustawę z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295, ze zm.), a więc świadczenia zdrowotne służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a także na promocji zdrowia (art. 3). Spółka działa na obszarze miasta oraz 14 sołectw (zamieszkałych przez około 16 000 osób) i obejmuje opieką około 8000 pacjentów. Spółka udziela ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, które obejmują głównie świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz w mniejszym zakresie specjalistycznej opieki zdrowotnej. Udzielanie tych świadczeń odbywa się w pomieszczeniach podmiotu leczniczego lub w miejscu przebywania pacjenta. Działalność lecznicza obejmuje także udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie badań diagnostycznych wykonywanych w celu rozpoznania stanu zdrowia i ustalenia dalszego postępowania leczniczego (art. 11). Działalność lecznicza jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1292).

Główna działalność Spółki jest związana z realizacją umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przychody ze sprzedaży usług z NFZ stanowią 93,86% przychodów operacyjnych (podstawowa opieka zdrowotna 87,63%, ambulatoryjna opieka specjalistyczna 6,23%). Inne przychody ze świadczeń zdrowotnych (sprzedaż niezakontraktowanych z NFZ usług zdrowotnych w zakresie: medycyny pracy i badań kierowców, badań diagnostycznych, laboratoryjnych, szczepień profilaktycznych) - 4,18% przychodów. Usługi niezdrowotne (najem, dzierżawa, kopiowanie dokumentacji medycznej) stanowią 1,96% przychodów ze sprzedaży. Na pozostałe przychody operacyjne składają się dofinansowania, dotacje oraz przychody rozliczane w czasie (związane z amortyzacją środków dofinansowanych ze środków zewnętrznych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne