07.09.2020

Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2020, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.238.2020.2.ANK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.238.2020.2.ANK

w zakresie ustalenia: czy na gruncie ustawy o CIT otrzymane od ZUS dofinansowanie stanowi przychód zwolniony z podatku dochodowego, w jaki sposób ustalić wysokość przychodu w części dotyczącej podlegającego odliczeniu podatku VAT

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 czerwca 2020 r. (data wpływu 15 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy na gruncie ustawy o CIT otrzymane od ZUS dofinansowanie stanowi przychód zwolniony z podatku dochodowego,
  • w jaki sposób ustalić wysokość przychodu w części dotyczącej podlegającego odliczeniu podatku VAT

(pytania oznaczone we wniosku nr 2 i 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2020 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy na gruncie ustawy o CIT otrzymane od ZUS dofinansowanie stanowi przychód zwolniony z podatku dochodowego,
  • w jaki sposób ustalić wysokość przychodu w części dotyczącej podlegającego odliczeniu podatku VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) jest producentem mebli biurowych oraz rozwiązań akustycznych w Polsce. Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka znalazła się na liście podmiotów, które uzyskały pozytywną ocenę merytoryczną w konkursie nr () - (...) (dalej jako: Konkurs) organizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej jako: ZUS). Celem Konkursu jest dofinasowanie projektów, które dotyczyć będą poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, zmniejszenia zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukowania niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka. Dofinansowanie projektu nastąpi na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1205 ze zm.). W ramach Konkursu Spółka ma otrzymać w 2020 r. dofinansowanie do zakupu środków trwałych na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2020 r. Dofinansowanie będzie obejmowało 60% udziału w kwocie brutto środków trwałych, które Wnioskodawca zamierza nabyć. Spółka ma zamiar przeznaczyć otrzymane z ZUS dofinansowanie na zakup środków trwałych mających na celu poprawę warunków BHP w zakładzie pracy. Przedmiotowe środki trwałe stanowić będą dwie instalacje odpylające. Środki trwałe zostaną wprowadzone przez Spółkę do rejestru środków trwałych. Instalacje zostaną nabyte od podmiotów zewnętrznych (czynnych podatników VAT), które z tego tytułu będą wystawiać Spółce faktury z VAT możliwym do odliczenia przez Spółkę. Spółka zamierza dokonać obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony VAT wynikający z tych faktur wystawionych przez dostawców ww. środków trwałych. Spółka zawarła już umowę z ZUS na dofinansowanie. Zapłaciła również dostawcom zaliczki na dostawę instalacji, zgodnie z zawartymi umowami. Spółka otrzymała faktury zaliczkowe na dostawę instalacji.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne