17.07.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.422.2020.2.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.422.2020.2.KP

Skutki podatkowe zawarcia umowy cesji leasingu operacyjnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2020 r. (data wpływu 12 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cesji leasingu operacyjnego:

  • jest prawidłowe w części dotyczącej jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za cesję umowy,
  • jest nieprawidłowe w części dotyczącej niestosowania ograniczeń w zaliczeniu ww. wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismami z 10 lipca 2020 r. (data wpływu 10 lipca 2020 r.) oraz z 10 lipca 2020 r. (data wpływu 15 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cesji leasingu operacyjnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej, polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka, której wspólnikiem jest wnioskodawca (dalej: spółka), zajmuje się świadczeniem usług w zakresie architektury, specjalistycznego projektowania.

Spółka rozpoczęła wykorzystywanie samochodu osobowego w ramach zawartej umowy leasingu operacyjnego. Leasingodawca jest podatnikiem, którego przedmiotem działalności jest m.in. świadczenie usług leasingu operacyjnego. Przed zawarciem umowy przez Spółkę samochód będący jej przedmiotem był użytkowany w ramach umowy leasingu przez innego leasingobiorcę. Przedmiot w/w umowy leasingu jest samochodem osobowym spełniającym ustawową definicję z art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa). Wartość przedmiotu leasingu przekracza kwotę 150.000 zł. W związku z zawarciem w/w umowy leasingu spółka (a w zasadzie wnioskodawca) będzie zaliczała do kosztów uzyskania przychodu opłaty wynikające z umowy leasingu z zastosowaniem ograniczeń określonych w art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy. W związku z tym, że spółka dokonała wstąpienia w prawa i obowiązki związane z umową leasingu zawartą przez poprzedniego leasingobiorcę, spółka i poprzedni leasingobiorca zawarły, zgodnie z zasadą swobody umów, umowę cesji umowy leasingu. Umowa cesji dotyczyła przeniesienia przez cesjonariusza (poprzedniego leasingobiorcę) ogółu swoich praw i obowiązków jako korzystającego na cedenta, tj. spółkę. Spółka za prawo wstąpienia w miejsce dotychczasowego leasingobiorcy zapłaciła cesjonariuszowi opłatę za cesję umowy, tzw. odstępne udokumentowane fakturą VAT.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca doprecyzował, że Umowa leasingu, o której mowa we wniosku, spełnia warunki określone w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne