15.06.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2020, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.280.2020.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.280.2020.1.AK

Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia nauczycieli akademickich.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2020 r. (data wpływu 23 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów dla nauczycieli akademickich jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów dla nauczycieli akademickich.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wyższa Szkoła (zwana dalej także Wnioskodawcą) jest niepubliczną szkołą wyższą wpisaną przez Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego do rejestru uczelni niepublicznych. W Wyższej Szkole pracują w oparciu o umowy o pracę oraz o umowy cywilnoprawne pracownicy administracyjni oraz nauczyciele akademiccy.

Wnioskodawca jest niepubliczną w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce (zwaną dalej w treści wniosku PSWiN), która z dniem 1 października 2018 roku wprowadziła w art. 116 ust. 7 zasadę, że wszelkie obowiązki wykonywane w ramach stosunku pracy w uczelni stanowią działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o którym mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przepis ten wszedł w życie po nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmującej obszary definiowane dla 50% kosztów uzyskania przychodów w art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy podatkowej. W zakresie kategoryzacji pracy nauczycieli akademickich jako zawsze noszącej cechy twórcze należy przyjąć, że PSWiN stanowi lex specialis wobec ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i płatnik zwolniony jest od badania indywidualizujących cech twórczych efektów tej pracy.

Poza wynagrodzeniem nauczyciele akademiccy zgodnie z art. 136 PSWiN otrzymują szereg innych świadczeń będących albo pochodną wynagrodzenia zasadniczego, albo związanych z dodatkowymi zadaniami. Ponadto część elementów wynagrodzenia wypłacana jest z góry, a zatem przed ewentualną kontrolą twórczego charakteru wytworów tej z góry opłaconej pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne