20.02.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2020, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.693.2019.2.KW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.693.2019.2.KW

w zakresie uznania niezwróconych przez Wnioskodawcę palet za dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2019 r. (data wpływu 14 listopada 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2020 r. (według daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania niezwróconych przez Wnioskodawcę palet za dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania niezwróconych przez Wnioskodawcę palet za dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, ustalenia kursu przeliczenia waluty obcej oraz dokonania korekty ww. dostawy po otrzymaniu korekty rachunku.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 11 lutego 2020 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy i o brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka cywilna prowadząca działalność pod firmą , zwana dalej Spółka lub Wnioskodawcą, prowadzi działalność w zakresie transportu drogowego towarów. Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne. Wnioskodawca rozlicza się z wykorzystaniem liniowej formy opodatkowania, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz jest podatnikiem VAT czynnym zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych w zakresie podatku od towarów i usług.

Firma Wnioskodawcy świadczy usługi przewozu towarów po krajach Unii Europejskiej, najczęściej na trasach Niemcy Niemcy, Niemcy inny kraj UE (w tym również Polska). Niektóre z tych przewozów odbywają się z opcją wymiany palet, tj. na miejscu załadunku kierowca oddaje puste palety, które ma na stanie w zamian za załadowane, a na miejscu rozładunku dostaje z powrotem taką samą ilość pustych palet, które oddał na miejscu załadunku.

Spółka miała wątpliwości jak rozliczać rachunki od zagranicznych kontrahentów (wystawione bez podatku VAT) za niewymienione palety, dlatego dnia 30.01.2019 r. wystosowała wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie. W otrzymanej interpretacji nr 0113-KDIPT1-2.4012.56.2019.2.KW z dnia 29.04.2019 r. otrzymała odpowiedź, że rachunki takie mają charakter odszkodowawczy i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, w przypadku gdy kierowca nie miał odpowiedniej ilości palet i ich nie oddał na miejscu załadunku ani też nie zabrał pustych na miejscu rozładunku, co jest równoznaczne temu, że Spółka nie dysponowała faktycznie tymi paletami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne