29.04.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.157.2019.1.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.157.2019.1.MC

Rozpoznanie opodatkowanej dostawy towarów na rzecz ostatniego nabywcy w ramach transakcji łańcuchowej w przypadku kradzieży towarów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2019 r. (data wpływu 19 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania opodatkowanej dostawy towarów na rzecz ostatniego nabywcy w ramach transakcji łańcuchowej w przypadku kradzieży towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania opodatkowanej dostawy towarów na rzecz ostatniego nabywcy w ramach transakcji łańcuchowej w przypadku kradzieży towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką prawa koreańskiego, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny w Polsce, a także w Holandii.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca nabywa towary dostarczane przez X1 - spółki prawa polskiego, zarejestrowanej jako podatnik VAT czynny w Polsce. Wnioskodawca dokonuje dostaw towarów nabytych od X1 na rzecz spółek z grupy X prowadzących działalność dystrybucyjną w państwach Unii Europejskiej (dalej określane jako X3). Towary transportowane są bezpośrednio od X1 z terytorium Polski do X3 na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Zgodnie z ustaleniami umownymi, dostawa pomiędzy X1 a X2 oraz sprzedaż X2 na rzecz X3 odbywa się na zasadach Carriage and Insurance Paid to (dalej: CIP) według Międzynarodowych Reguł Handlu Incoterms.

Za transport towarów z Polski do innego kraju Unii Europejskiej odpowiada X1, która zawiera umowę z przewoźnikiem i płaci za usługi transportowe oraz ubezpieczenie towaru. Działanie to jest podejmowane przez X1 na rzecz X2, co wynika z przywołanej zasady CIP. X2 nie dokonuje analogicznych czynności w relacji z X3.

W konsekwencji, X3 nie posiada żadnego tytułu prawnego do dysponowania towarem jak właściciel w trakcie przewozu (np. nie ma możliwości wydawania wiążących instrukcji przewoźnikowi). W przypadku utraty towarów, na podstawie zawartej umowy ubezpieczenia, podmiotem uprawnionym do odszkodowania w przypadku kradzieży towarów jest wyłącznie X2, natomiast w przypadku niektórych kradzieży, już po wystąpieniu szkody, X2 dokonuje cesji praw do odszkodowania na rzecz X3, co skutkuje przekazaniem kwoty odszkodowania X3.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne