28.12.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2018, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.364.2018.1.PB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.364.2018.1.PB

ustalenie momentu zaliczenia opłaty wstępnej z tytułu zawartej przez Spółkę umowy leasingu do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 29 października 2018 r. (data wpływu 5 listopada 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia opłaty wstępnej z tytułu zawartej przez Spółkę umowy leasingu do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia opłaty wstępnej z tytułu zawartej przez Spółkę umowy leasingu do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka zajmuje się działalnością handlową, a w szczególności sprzedażą desek kompozytowych oraz elementów uzupełniających na tarasy, balkony, elewacje itp. oraz prowadzi sprzedaż akcesoriów samochodowych w tym bagażniki samochodowe, boksy samochodowe. Podmiot jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W celu realizacji polityki rozwojowej firmy (w tym poszukiwaniu nowych obszarów sprzedaży), a także poprzez wzrost sprzedaży oferowanych towarów Spółka planuje przyjęcie nowych pracowników na stanowisko przedstawiciele handlowi oraz zapewnienie im niezbędnych warunków pracy. W tym celu Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego na okres 59 miesięcy, której przedmiotem jest używany samochód o łącznej wartości umowy leasingu 63 333,33 PLN netto. W ramach realizacji umowy leasingu została poniesiona opłata wstępna (45% wartości przedmiotu umowy leasingu). Z warunków ogólnych umowy leasingu wynika, że opłata wstępna ma charakter opłaty samoistnej, bezzwrotnej, niezależnej od rat leasingowych, a jej wykonanie jest obowiązkiem strony wynikającym z zawartej umowy leasingu. Zapłata opłaty wstępnej jest warunkiem do realizacji umowy, a także jest płatna przed momentem zaciągnięcia przez finansującego wobec dostawcy zobowiązań z tytułu nabycia przedmiotu leasingu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne