10.08.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.08.2018, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.188.2018.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.188.2018.1.MS

koszty uzyskania przychodów z tytułu straty ze zbycia funduszowi sekurytyzacyjnemu wierzytelności z tytułu kredytów przedawnionych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2018 r. (data wpływu 26 czerwca 2018r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu straty ze zbycia funduszowi sekurytyzacyjnemu wierzytelności z tytułu kredytów przedawnionych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2018 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu straty ze zbycia funduszowi sekurytyzacyjnemu wierzytelności z tytułu kredytów przedawnionych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

X. jest bankiem uniwersalnym, polskim rezydentem podatkowym (podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), działającym na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1876 ze zm.).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Bank (jako kredytodawca / pożyczkodawca) udziela kredytów (pożyczek), które są dla Banku źródłem przychodu (w tym przychodu podatkowego) z tytułu odsetek, prowizji i innych opłat. Przed udzieleniem kredytu (pożyczki) Wnioskodawca dokonuje oceny zdolności kredytowej kontrahenta (kredytobiorcy / pożyczkobiorcy), tak aby zminimalizować ryzyko braku spłaty udzielonej pożyczki / kredytu (ryzyko kredytowe).

Bank (jako kredytodawca / pożyczkodawca) może być również stroną kredytów (pożyczek) udzielonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe lub inne banki, które X. przejął wskutek przejęcia kasy / przejęcia wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań kasy (zgodnie z ustawą z 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2065 ze zm.), połączenia przez przejęcie lub wskutek podziału przez wydzielenie, w zakresie w jakim Bank jest następcą prawnopodatkowym (zgodnie z art. 93 lub art. 93c Ordynacji) przejętych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych / innych banków lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa kas / innych banków. Dalej kredyty (pożyczki) udzielone przez X. oraz kredyty (pożyczki) udzielone przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe lub inne banki w zakresie w jakim Bank jest następcą prawnopodatkowym będą zwane łącznie: Kredytami.

Po udzieleniu Kredytu, Bank aktywnie monitoruje swoje należności z tytułu Kredytów, w tym monitoruje sytuację majątkową dłużników (kredytobiorców / pożyczkobiorców), w celu ograniczenia ryzyka, że Kredyt wraz z należnościami akcesoryjnymi / ubocznymi (jak odsetki, opłaty, prowizje, itp.) nie zostanie w całości lub w części spłacony, oraz w celu jak najszybszego wykrycia pogorszenia wiarygodności kredytowej dłużnika (i podjęcia w związku z tym stosownych działań przez Bank). Te działania Banku obejmują w szczególności aktywne próby odzyskania wierzytelności / należności z tytułu Kredytów (np. w ramach windykacji polubownej lub przymusowej) od momentu ich wymagalności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne