20.04.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2018, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.132.2018.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.132.2018.1.AP

możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków na zakup części samochodowych, udokumentowanych zastępczym dowodem księgowym

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2018 r. (data wpływu 26 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków na zakup części samochodowych, udokumentowanych zastępczym dowodem księgowym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków na zakup części samochodowych, udokumentowanych zastępczym dowodem księgowym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest handel samochodami nowymi i używanymi. Kupuje również samochody uszkodzone, a następnie dokonuje ich naprawy. W tym celu w przyszłości zamierza dokonywać zakupu części przez Internet. Dostawcą tych części będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, w związku z czym nie ma możliwości uzyskania od nich dokumentu potwierdzającego dokonanie transakcji. W takim przypadku Wnioskodawca zamierza udokumentować zakup części za pomocą własnego dowodu księgowego o nazwie dowód zakupu części samochodowych. Dowód o nazwie dowód zakupu części samochodowych będzie zawierał wszystkie elementy dowodu księgowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Istnieją przesłanki, że sprzedający nie będzie chciał podać swoich danych osobowych, wówczas osoba odpowiedzialna za zakup w miejscu sprzedającego umieści zapis klient detaliczny. Taki dowód zostanie wprowadzony do ksiąg rachunkowych i zaliczony do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne