08.11.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2016, sygn. 1061-IPTPP1.4512.520.2016.1.AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP1.4512.520.2016.1.AK

podstawa opodatkowania z tytułu świadczenia usług biegłego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2016r. (data wpływu 12 października 2016r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług biegłego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług biegłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Uniwersytet Medyczny w ... (zwany dalej Wnioskodawcą lub Podatnikiem) jest podatnikiem podatku od towarów i usług (zwanego dalej podatkiem VAT). Wnioskodawca posiada Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej, który wydaje opinie na zlecenie sądów, prokuratur i Policji. W związku z powyższym, Wnioskodawca pobiera od ww. zleceniodawców wynagrodzenie za sporządzenie opinii oraz zwrot poniesionych wydatków niezbędnych dla wydania opinii na podstawie art. 618f § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. - Kodeks postępowania karnego (dalej Kpk) - w sprawach karnych oraz na podstawie art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (dalej uksc) - w sprawach cywilnych. Podatnik nalicza wynagrodzenie biegłego w wysokości wynikającej odpowiednio z treści przepisów art. 618f § 2-3 Kpk oraz art. 89 ust. 2-3 uksc.

Wnioskodawca wystawia na rzecz podmiotów zlecających wydanie opinii faktury, w których uwzględnia trzy pozycje: wynagrodzenie biegłego, koszty materiałowe i koszty inne. Suma tych pozycji stanowi kwotę netto, a podatek VAT naliczany jest przez Podatnika od całości tej kwoty netto. Zleceniodawcy (tj. sądy, prokuratury oraz Policja) niekiedy kwestionują jednak prawidłowość opodatkowania podatkiem VAT kosztów materiałowych oraz innych kosztów. Zdaniem tych podmiotów opodatkowaniu podatkiem VAT podlega jedynie wynagrodzenie biegłego (bez wymienionych w zdaniu poprzednim kosztów).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne