16.09.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2016, sygn. ITPB2/4511-573/16-1/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-573/16-1/AB

Wypłacony przez Wnioskodawcę ryczałt za wykorzystywanie pojazdu prywatnego do celów służbowych stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2016 r. (data wpływu 21 czerwca 2016 r.), uzupełnionym w dniu 9 września 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania ryczałtu za wykorzystywanie samochodów prywatnych do służbowych jazd lokalnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 9 września 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania ryczałtu za wykorzystywanie samochodów prywatnych do służbowych jazd lokalnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem świadczącym usługi w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków dla terenu miasta K. Część pracowników Wnioskodawcy wykonuje zadania wymagające przemieszczania się na terenie miasta K., ustalonym jako stałe miejsce ich pracy. Wyżej wymienione zadania są zawsze wykonywane wyłącznie w interesie Wnioskodawcy. Pracownicy używają prywatnych samochodów do odbywania ww. przejazdów. W tym zakresie pracownicy nie wyjeżdżają poza obszar wskazany jako stałe miejsce ich pracy. Tym samym tego rodzaju wyjazdy nie spełniają definicji podróży służbowych (art. 77 § 1 Kodeksu pracy). Wnioskodawca zwraca pracownikom, za ich zgodą, koszty używania samochodu prywatnego do celów służbowych stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, w formie tzw. ryczałtów (stawka 1 km przebiegu razy miesięczny limit przebiegu) zaliczony następnie do przychodów pracownika podlegających opodatkowaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne