09.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2016, sygn. ITPB1/4511-250/16/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-250/16/MR

1. Czy Wnioskodawca ma prawo do zaliczenia w koszty opłaconych kwot na podstawie wyroku sądowego oraz dowodu w postaci wyciągu bankowego, na którym widnieje opłacona zgodnie z wyrokiem kwota opłaconego zobowiązania?
2. Czy Wnioskodawca ma prawo ująć w koszty działalności gospodarczej kwoty wynikające z pierwotnych faktur, na podstawie odpisów faktur z akt sprawy sądowej, w toku której Kontrahent przedstawił pierwotne faktury?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 1 marca 2016 r. (data wpływu 14 marca 2016 r.), uzupełnionym w dniu 7 czerwca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej. Podatnik wszedł w spór ze swoim Kontrahentem. Spór dotyczył wykonania przez Kontrahenta prac budowlanych i zakresu wykonania tych prac. Wnioskodawca uważał, że prace wykonane przez Kontrahenta nie były wykonane w sposób właściwy i w związku z tym odmawiał przyjęcia faktur, tym samym nie ujął w kosztach działalności gospodarczej faktur wystawionych przez Kontrahenta. Jednocześnie Wnioskodawca nie dokonał opłaty wystawionych faktur. W późniejszym czasie w toku postępowania sądowego Kontrahent przedstawił przed sądem wystawione przez siebie faktury (niezaakceptowane przez Wnioskodawcę), na podstawie których domagał się zapłaty kwot z nich wynikających. Wyrok sądu był pozytywny dla Kontrahenta, w związku z czym Wnioskodawca opłacił kwotę zasądzoną przez sąd i zwrócił się do Kontrahenta o wydanie faktur bądź duplikatów faktur, które Kontrahent przedstawił w toku postępowania dla potwierdzenia swoich roszczeń. Kontrahent nie dostarczył Wnioskodawcy żądanych faktur, którymi posługiwał się przed sądem, natomiast w wyniku żądania wystawienia duplikatów faktur prawdopodobnie następca prawny Kontrahenta wystawił zupełnie nowe faktury z bieżącą datą, które miały dokumentować wykonanie czynności wykonanych w poprzednich latach przez Kontrahenta.

W uzupełnieniu wniosku podano, że spółka cywilna, której wspólnikiem jest Wnioskodawca prowadzi w związku z działalnością gospodarczą księgi rachunkowe zgodnie z odrębnymi przepisami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne