08.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2015, sygn. ITPB4/4510-16/15/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4510-16/15/MT

Warunki zastosowania przez płatnika zwolnienia wynikającego z art. 22 ust. 4 updop w odniesieniu do dywidend (zaliczek na dywidendy) wypłacanych w formie pieniężnej lub w drodze potrącenia wzajemnych należności udziałowcowi duńskiemu, na którego udziałach ustanowiono zastaw zwykły i zastaw rejestrowy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2015 r. (data wpływu 19 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy (zaliczki na dywidendę) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy (zaliczki na dywidendę).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy, który posiada 100% udziałów w kapitale Spółki nieprzerwanie od ponad 2 lat, jest spółka akcyjna prawa duńskiego xx (Udziałowiec). Udziałowiec jest duńskim rezydentem podatkowym, który podlega w Danii opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie z umową z marca 2014 r. Agreement ... (Umowa zastawu), Udziałowiec ustanowił na udziałach Spółki tzw. zastaw zwykły i zastaw rejestrowy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, na rzecz niepowiązanego podmiotu z Danii xy (Zastawnik). Ustanowienie zastawów nie skutkowało jakimkolwiek przeniesieniem prawa własności do Udziałów na rzecz Zastawnika. Umowa zastawu przewiduje ponadto m.in. że przez okres istnienia zastawów Udziałowiec co do zasady zachowuje prawo do wykonywania prawa głosu i do pobierania pożytków, w tym dywidendy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne