06.10.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2014, sygn. IBPP4/443-284/14/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-284/14/LG

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów na podstawie dokumentu celnego, w przypadku zawyżenia w tym zgłoszeniu wartości celnej towarów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 11 czerwca 2014 r. (data wpływu 30 czerwca 2014 r.), uzupełnionego pismem z 25 września 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów na podstawie dokumentu celnego, w przypadku zawyżenia w tym zgłoszeniu wartości celnej towarów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2014 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów na podstawie dokumentu celnego, w przypadku zawyżenia w tym zgłoszeniu wartości celnej towarów.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 września 2014 r. będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 10 września 2014 r. znak: IBPP3/443-284/14/LG.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

X sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku VAT w związku z wykonywaną na terytorium Polski działalnością gospodarczą. W ramach tej działalności Spółka nabywa towary (drewno) od podmiotu spoza Unii Europejskiej (dalej: Kontrahent).

Z tytułu ww. czynności Kontrahent wystawia na Spółkę faktury oraz wszystkie wymagane dokumenty towarzyszące (w tym świadectwa fitosanitarne, listy przewozowe) na określoną na dzień dokonania wysyłki ilość i wartość towarów. Ww. dokumenty stanowią podstawę do złożenia zgłoszenia celnego oraz odprawy celnej importowanych towarów na terytorium Polski.

Po zakończeniu odprawy celnej importowanych towarów, Spółka we własnym zakresie dokonuje weryfikacji ilości towarów nabytych od Kontrahenta. W przypadku stwierdzenia ich niedoboru, Spółka dokonuje płatności na rzecz Kontrahenta jedynie w wysokości odpowiadającej rzeczywistej ilości otrzymanego towaru. Kontrahent akceptuje taki sposób rozliczenia ze Spółką, jednak nie wystawia z tego tytułu korekty faktury sprzedaży ani też nie koryguje w powyższym zakresie innych dokumentów związanych z dokonaną dostawą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne