12.03.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2014, sygn. IBPBI/2/423-1679/13/PC, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1679/13/PC

Czy w odniesieniu do kaucji potrącanej przez Spółkę z ww. umów znajdą zastosowanie przepisy art. 15b ust. 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to znaczy, czy na mocy art. 15b powołanej ustawy, Spółka będzie zobowiązana do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków lub części odpisów amortyzacyjnych (w przypadku amortyzacji środków trwałych), w proporcji jaką stanowi wartość potrąconej kaucji w stosunku do całego wydatku lub w wartości początkowej środka trwałego nabytego od zleceniobiorcy lub ulepszonego przez niego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 12 grudnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 16 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w odniesieniu do kaucji gwarancyjnej potrącanej przez Spółkę z faktur wykonawcy ma zastosowanie przepis art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w odniesieniu do kaucji gwarancyjnej potrącanej przez Spółkę z faktur wykonawcy ma zastosowanie przepis art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka - będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (polskim rezydentem podatkowym) zawiera umowy o świadczenie na jej rzecz różnego rodzaju usług (głównie budowlano-remontowych, wynajem, inne), w których zawarte są postanowienia, że płatności na rzecz zleceniobiorców, wynikające z wystawianych przez nich faktur VAT, pomniejszane będą przez Spółkę o kwotę kaucji, jaką Spółka może zatrzymać tytułem zabezpieczenia swoich ewentualnych roszczeń. Następnie kaucja taka jest zwracana zleceniobiorcy np. w części po wykonaniu zlecenia, a w części po upływie okresu gwarancji lub rękojmi na wykonane prace (z niektórych umów mogą wynikać inne formy rozliczeń, niemniej kaucja zawsze jest zleceniobiorcy zwracana; co najwyżej, w razie wystąpienia roszczeń Spółki, pomniejsza się ją tylko o ich wartość).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne