03.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2014, sygn. IBPBI/2/423-1301/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1301/13/MS

Czy w stosunku do umów leasingu zawartych przez Wnioskodawcę od 2009 r. do chwili obecnej prawidłowe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego), warunkującej zawarcie umowy leasingu, jednorazowo w dacie jej poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 1 października 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 4 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego), warunkującej zawarcie umowy leasingu, jednorazowo w dacie jej poniesienia (stan faktyczny) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego), warunkującej zawarcie umowy leasingu, jednorazowo w dacie jej poniesienia (stan faktyczny).

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka (dalej także: Wnioskodawca) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą korzysta jako leasingobiorca ze środków trwałych udostępnionych na podstawie szeregu umów leasingu. Przedmiotem zawartych umów są samochody oraz maszyny. Umowy te zostały zawarte na okres przekraczający rok podatkowy, a dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT) stanowią one tzw. leasing operacyjny, tj. spełniają przesłanki wynikające z art. 17b ustawy o CIT, a Wnioskodawca nie jest uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wykorzystywanych środków trwałych. Obecnie Spółka korzysta ze składników majątku udostępnionych na podstawie ponad 100 umów leasingu zawieranych w latach 2009-2013.

W związku z zawarciem przedmiotowych umów leasingu, Wnioskodawca był każdorazowo zobowiązany do uiszczenia jednorazowej, bezzwrotnej opłaty wstępnej (tzw. czynszu inicjalnego) na rzecz przyszłego leasingodawcy. Była to opłata należna jeszcze przed zawarciem umowy leasingu i przed wydaniem przedmiotu leasingu. Opłata ta była warunkiem zawarcia umowy leasingu lub/i miała na celu pokrycie kosztów doprowadzenia do zawarcia umowy leasingu. Opłata ta, warunkując zawarcie umowy, pośrednio warunkowała także wydanie przedmiotu leasingu, które następowało na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Opłata miała charakter samoistny i nieprzypisany do rat leasingowych (czynszu leasingowego) należnych po zawarciu umowy. W szczególności, umowy te nie przewidywały, aby opłata wstępna była zaliczana na poczet rat leasingowych. W odniesieniu do umów leasingowych zawieranych w latach 2009-2011 Wnioskodawca zaliczał opłaty wstępne w koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu. Na przyjęcie takiego sposobu rozliczeń miało wpływ uzyskanie przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z 26 listopada 2010 r. o nr IBPBI/423-1686/10/JD, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. W interpretacji tej, w odniesieniu do zawartej w 2009 r. umowy leasingu operacyjnego, którego przedmiotem była licencja na oprogramowanie komputerowe, organ wskazał, że stanowisko Spółki, zgodnie z którym opłata inicjalna podlega zaliczeniu do kosztów podatkowych jednorazowo w dacie jej poniesienia, jest nieprawidłowe. Zgodnie z poglądem zaprezentowanym przez organ, prawidłowe było zaliczenie tej opłaty do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie w czasie, stosownie do okresu trwania umowy leasingu, zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. Interpretacja ta nie dotyczyła wprawdzie umów leasingu objętych niniejszym wnioskiem. Niemniej jednak Wnioskodawca zdecydował się zastosować takie podejście do wszystkich zawieranych umów leasingu operacyjnego, w których tego typu opłata występowała.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne