25.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2014, sygn. IPTPP1/443-559/14-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-559/14-2/AK

zwolnienie z opodatkowania sprzedaży hali magazynowej wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2014r. (data wpływu 6 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania dostawy hali magazynowej wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • uznania czy wykorzystywanie przez Spółkę nieruchomości na prowadzenie działalności gospodarczej stanowi jej wykorzystywanie do czynności opodatkowanych,
  • zwolnienia z opodatkowania hali magazynowej wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka cywilna (Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka w maju 2004 r. nabyła (jako współwłasność łączną wspólników spółki cywilnej) w drodze licytacji publicznej prowadzonej przez Sąd prawo własności budynku (hali magazynowej) wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu trwale związanego z tym budynkiem za łączną kwotę 27.279,00 zł. Z uwagi na sposób nabycia nieruchomości Spółka nie miała przy zakupie prawa obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W 2006 r. dokonano ulepszenia budynku powyżej 30% jego wartości początkowej, bowiem Spółka przeprowadziła w przedmiotowej nieruchomości remont dachu za kwotę 18.164,00 zł netto. Od wydatków na ww. ulepszenia Spółka miała prawo i odliczyła podatek VAT. Od tamtej pory nie ponoszono innych wydatków na ulepszenie wartości początkowej nieruchomości. Po nabyciu nieruchomość została wpisana do ewidencji środków trwałych Spółki i podlegała amortyzacji. Budynek od momentu nabycia, a także po jego remoncie, do dnia dzisiejszego (tj. przez okres ok. 7 lat) jest wykorzystywany do prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej - pełni funkcję magazynu na towary produkowane przez Spółkę (wykonywanie czynności opodatkowanych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne