15.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.130.2024.1.AB

Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży lokalu lub udziałów w lokalu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży lokalu lub udziałów w lokalu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni ((…) sp. z o.o. - dalej zwana „(...)” ) to Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząca działalność w zakresie świadczenie usług noclegowych we własnym obiekcie na ul. (...) (100% przychodów w przeciągu okresie od 1 stycznia 2023 do dnia dzisiejszego). Wcześniej spółka od 2016 roku do 2022 roku wynajmowała lokal operatowi (innej spółce z o.o.) który świadczył tam usługi noclegowe. W 2016 r. Spółka na mocy umowy przeniesienia prawa własności nieruchomości tytułem pokrycia wkładu stała się właścicielką lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość. Nabycie nastąpiło w formie aportu bez opodatkowania podatkiem od towarów i usług (art. 6 pkt 1 VAT). Jak wynika z księgi wieczystej KW (…) jest to lokal niemieszkalny, z jedną izbą, o polu powierzchni użytkowej i powierzchnią pomieszczeń przynależnych w liczbie 220 metrów kwadratowych. Stan pomieszczeń w wymiarze jedna izba odnosi się do sytuacji z momentu wyodrębnienia lokalu. Obecnie w lokalu jest 12 izb co poświadcza dokonana inwentaryzacja jak i wcześniejsza dokumentacja projektowa która była dołączona do wniosku o WZ (i decyzji o WZ) oraz zgłoszenia. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że w lokalu nie poczyniono w ostatnich 5 latach nakładów wyższych niż 30% wartości nieruchomości. Od 7 lat jest to obiekt (lokal nr 1) zamieszkania zbiorowego, Spółka (...) w ramach prowadzonej przez siebie działalności zajmuje się jego krótkoterminowym wynajmem korzystając w tym celu z portalu (…) od stycznia 2023 roku. W związku z powyższym Spółka pobiera jako płatnik preferencyjną stawkę VAT w wysokości 8% za tytułem najmu. Wcześniej spółka była zwolniona z VAT z uwagi na próg 200 tys. pln i nie zajmowała się osobiście świadczeniem usług noclegowych a wynajmowała lokal innym operatorom którzy tam świadczyli usługi noclegowe. Obecnie Wnioskodawczyni rozważa trzy scenariusze odnośnie wyżej opisanej nieruchomości. Wariant pierwszy - sprzedaż lokalu nr 1 w całości. Wariant drugi - Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży 12 udziałów (o wielkości odpowiadającej wielkości pokoi i przynależnych do nich części wspólnych lokalu) w zróżnicowanych cenach za udział wynikający z umowy o podziale nieruchomości do korzystania (quoad usum). Wariant trzeci: Oprócz wskazanego rozwiązania Spółka rozważa również podzielenie nieruchomości na równe 10 000 udziałów i sprzedaż każdego z nich w kwocie 500 zł (Kupujący będą mogli kupić jeden lub więcej udziałów).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne