29.07.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2014, sygn. ILPP4/443-245/14-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-245/14-2/BA

Podatek od towarów i usług w zakresie uznania usługi transportu za odrębną czynność od dostawy towarów oraz jej fakturowania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2014 r. (data wpływu 16 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania usługi transportu za odrębną czynność od dostawy towarów oraz jej fakturowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania usługi transportu za odrębną czynność od dostawy towarów oraz jej fakturowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca podpisał umowę z firmą Z z Niemiec, w myśl której jest on zobowiązany do wykonania konstrukcji stalowych, a następnie dostarczenie ich na miejsce wskazane przez nabywcę. Zainteresowany nie posiada własnego transportu, dlatego też wynajmuje on firmę spedycyjną, która w jego imieniu dostarcza konstrukcje do odbiorcy (zwykle do Niemiec, bywa też inny kraj na terytorium UE). Umowy zawarte między nimi mówią jaka jest cena za tonę konstrukcji i jaką kwotę jest zobowiązany zapłacić nabywca za transport. Cena za transport nie jest wkalkulowana w cenę sprzedawanej konstrukcji, stanowi odrębną czynność. W poprzednich latach Wnioskodawca wystawiał dwie odrębne faktury na sprzedaż konstrukcji stalowej opodatkowanej stawką 0% (posiadał dowody potwierdzające WDT) i fakturę za transport z adnotacją odwrotne obciążenie (VAT rozlicza nabywca). Zainteresowany posiada interpretację indywidualną z dnia 3 lipca 2013 r. dotyczącą opisanej sprawy, jednak teraz po zmianie brzmienia art. 29 nie wie, czy nadal może postępować w taki sposób jak dotychczas. Wnioskodawca nadmienił, że z początkiem tego roku kolejny raz podjął rozmowy, których celem było przekonanie kontrahenta do zmiany decyzji, sugerował że te dwie czynności, czyli dostawa konstrukcji i transport winny być opodatkowane tą samą stawką, tzn. 0% i tym razem spotkał się z odmową. Klient twierdzi, że zgodnie z zawartymi umowami nie należy tych czynności łączyć.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne