17.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2014, sygn. ITPP1/443-232b/14/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-232b/14/AP

1. Czy usługi zdrowia psychicznego świadczone przez psychologów i psychoterapeutów są zwolnione od VAT?
2. Czy usługi w zakresie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi są zwolnione od VAT?
3. Czy usługi zw z masażem leczniczym są zwolnione od VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2014 r. (data wpływu 4 marca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 5 czerwca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania:

  • usług dotyczących zdrowia psychicznego świadczonych przez psychologów i psychoterapeutów jest prawidłowe,
  • usług w zakresie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi jest prawidłowe,
  • usług związanych z masażem leczniczym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 5 czerwca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie opodatkowania usług w zakresie zdrowia psychicznego świadczonych przez psychologów i psychoterapeutów, usług w zakresie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi oraz usług związanych z masażem leczniczym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 2 stycznia 2014 r. rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej. W przeważającej części jest to: działalność wspomagająca edukację (PKD 85.60Z), obejmująca działalność w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Są to zajęcia indywidualne lub grupowe w zakresie terapii pedagogicznej (terapia dysleksji, terapia innych trudności w uczeniu się, zajęcia terapeutyczne-psychoruchowe) i terapii psychologicznej (działalność psychologa w zakresie terapii dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych). Dodatkowo prowadzona przez Panią działalność sklasyfikowana jest w PKD 85.59B, 86.90E (odnośnie terapii logopedycznej planowanej w przyszłości, działalności w zakresie zdrowia psychicznego świadczoną przez psychologów i psychoterapeutów), 88.91Z (odnośnie pozostałej opieki dziennej nad dziećmi w tym dziećmi niepełnosprawnymi, planowanej w przyszłości), 88.99Z (odnośnie pomocy społecznej i poradnictwa dla dzieci i młodzieży), 88.10Z (odnośnie w przyszłości np. odwiedzania osób w podeszłym wieku i chorych w domach, dziennej opieki dla osób w podeszłym wieku lub dorosłych osób niepełnosprawnych). Ponadto w ramach prowadzonej działalności zamierza Pani wykonywać: usługi związane m.in. z masażem (PKD 86.90A) (masaż leczniczy, terapia ruchowa w prywatnych gabinetach i w domu pacjenta), 96.02Z (masaż twarzy, pozostałe zabiegi kosmetyczne gdzie indziej nieskalsyfikowane), 96.04Z (działalność związana z poprawą kondycji fizycznej czyli np. działalność salonów masażu, mająca na celu poprawę samopoczucia). Chciałaby Pani w przyszłości również wykonywać te działalności, zakładając, że nie jest i nie będzie fizjoterapeutą, a jedynie masażystką (posiadając ukończone szkolenia i kursy).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne