17.07.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2013, sygn. IPPB3/423-249/13-4/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-249/13-4/PK1

Czy w przypadku zakończenia postępowania egzekucyjnego z negatywnym skutkiem, strata w środkach pieniężnych Wnioskodawcy, powstała wskutek oszustwa Agenta stanowić będzie koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy, w części, w jakiej nie zostanie przez Wnioskodawcę odzyskana w drodze wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela Wnioskodawcy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu 18 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym dwukrotnie w dniu 12 lipca 2013 roku (data wpływu faksem: 12 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów skorygowanego w rachunku podatkowym wynagrodzenia prowizyjnego Agenta jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów skorygowanego w rachunku podatkowym wynagrodzenia prowizyjnego Agenta. W dniu 12 lipca 2013 roku (data wpływu faksem: 12 lipca 2013 roku) Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność ubezpieczeniową na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U.2010.11.66 j.t.) (dalej również: Ustawa DU). W ramach prowadzonej przez siebie działalności ubezpieczeniowej Wnioskodawca m.in. oferuje oraz zawiera umowy ubezpieczenia na życie.

W celu dotarcia ze swoją ofertą do jak najszerszego kręgu odbiorców i tym samym pozyskania jak największej liczby klientów (zawarcia jak największej liczby umów ubezpieczenia) Wnioskodawca od wielu lat współpracuje w tym zakresie z pośrednikami ubezpieczeniowymi. Współpraca taka jest powszechnie stosowana w praktyce przez podmioty prowadzące działalność ubezpieczeniową, a zasady regulujące m.in. taką współpracę oraz warunki, które spełniać musi osoba pośrednicząca zostały odrębnie uregulowane w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz.U.2003.124.l154 z późn. zm), (dalej: Ustawa PU). Pośrednikami, z którymi współpracuje wnioskodawca są profesjonalni agenci ubezpieczeniowi, o których mowa w art. 7 Ustawy PU, spełniający wymagania wskazane w art. 9 ust. 1 tej ustawy i wpisani do rejestru agentów ubezpieczeniowych (dalej: Agenci). Zakres czynności wykonywanych przez Agentów obejmuje m.in. poszukiwanie potencjalnych klientów, udzielanie informacji o ofercie ubezpieczenia, oferowanie w imieniu Wnioskodawcy zawarcia umów ubezpieczenia, w tym pomoc w wypełnieniu wniosków o zawarcie umów ubezpieczenia oraz ich weryfikację, a także dostarczenie tych wniosków Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne