28.08.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2013, sygn. IPTPB1/415-387/13-2/KSU, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-387/13-2/KSU

Czy zastosowany sposób wyceny i amortyzacji przejętych w drodze spadku środków trwałych jest prawidłowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2013 r. (data wpływu 13 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej i amortyzacji środków trwałych przejętych w spadku po zmarłym mężu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 4 lutego 2011 r. zmarł małżonek Wnioskodawczyni, z którym przez cały okres małżeństwa łączyła Ją wspólność majątkowa. Na podstawie testamentu spisanego w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni była jedyną spadkobierczynią po mężu. W wyniku spadku odziedziczyła m.in. przedsiębiorstwo prowadzone przez męża w formie działalności indywidualnej w zakresie produkcji pieczywa. Mąż rozliczał się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a dochód opodatkowywał podatkiem liniowym wg stawki 19%.

Wnioskodawczyni postanowiła kontynuować działalność gospodarczą męża. W tym celu w dniu 5 lutego 2011 r. zarejestrowała działalność gospodarczą wybierając formę opodatkowania - zasady ogólne. Przejęła cały majątek firmy męża, tj. materiały i towary oraz wszystkich pracowników. Na dzień 4 lutego 2011 r. Wnioskodawczyni sporządziła remanent materiałów i towarów, a jego wartość wpisała do swojej podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zaprowadziła również ewidencję środków trwałych przejętych z firmy męża wyceniając je wg wartości rynkowej i rozpoczęła ich amortyzację.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne