04.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2013, sygn. ILPP2/443-621/13-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-621/13-2/MN

Podatek od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku naliczonego w związku z aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2013 r. (data wpływu 4 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku naliczonego w związku z aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa osoby fizycznej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku naliczonego w związku z aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką jawną, do której osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza wnieść, w formie aportu, prowadzone przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwo to jest producentem mebli dla sklepów odzieżowych, obuwniczych, ze sprzętem elektronicznym i innych. Przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego. Spółka jawna nie prowadzi obecnie działalności, a jej wspólnikami są dzieci osoby, która wniesie aport. Spółka jawna będzie kontynuowała działalność gospodarczą wnoszonego aportem przedsiębiorstwa. Osoba wnosząca aport rozważa pozostawienie w dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości, na której prowadzona jest działalność. W przypadku podjęcia takiej decyzji, aportem do spółki jawnej zostałyby wniesione wszystkie inne składniki majątku związane z prowadzoną działalnością, poza własnością nieruchomości. Natomiast spółka jawna korzystałaby z nieruchomości na podstawie umowy najmu, zawartej z osobą, która wniesie aport. Osoba, która wniesie aport prowadzić więc będzie dalej działalność gospodarczą, ale w zmienionym zakresie, tj. tylko w zakresie najmu. Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy wszystkie składniki majątku związane z prowadzoną działalnością, oprócz nieruchomości, przejdą na spółkę jawną, która będzie kontynuowała dotychczasową działalność, a nieruchomość będzie wykorzystywana przez tę spółkę na podstawie umowy najmu, czynność taka będzie traktowana na podstawie art. 55 i art. 55 Kodeksu cywilnego jako aport przedsiębiorstwa, a nie jako aport składników majątkowych. W celu potwierdzenia prawidłowości swojego stanowiska w tej kwestii, osoba wnosząca aport wystąpiła z osobnym wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych. Na potrzeby złożonego wniosku Wnioskodawca zakłada, że przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne