13.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2013, sygn. ILPB4/423-384/12-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-384/12-2/MC

Czy zgodnie z obowiązującym stanem prawnym Spółka może kontynuować w 2013 r. dla celów podatkowych powyższą metodę wyceny na rachunku walutowym posiadanym w banku krajowym, czyli kurs kupna banku z którego usług korzysta w przypadku otrzymania należności, a kurs historyczny (FIFO) dla rozchodu waluty z tegoż rachunku tytułem zapłaty zobowiązań?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 06 listopada 2012 r. (data wpływu 13 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka posiada na terytorium kraju rachunek walutowy (EURO), na który wpływają środki (w walucie obcej - EURO) od odbiorców (dotyczy należności Spółki) oraz z którego są regulowane (w walucie obcej - EURO) zobowiązania wobec dostawców, opłaty i prowizje bankowe. Nie są dokonywane zakupy waluty obcej, natomiast jeśli występuje zapotrzebowanie na środki w walucie krajowej część środków z rachunku walutowego jest sprzedawana (wycena wg kursu uzgodnionego z bankiem) przelewana na rachunek złotówkowy.

Do księgowania wpływu środków na rachunek walutowy dotyczących zapłaty należności stosowany jest odpowiednio kurs kupna banku Spółki. Natomiast do wyceny rozchodu waluty z rachunku walutowego Spółka stosuje kurs historyczny FIFO (kurs kupna banku, po którym został wyceniony wpływ waluty), zgodnie z art. 15a ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne