29.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2013, sygn. ITPP2/443-810/13/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-810/13/RS

Stawki podatku obowiązujące do świadczonych usług polegających na pisaniu prac o tematyce historycznej, publikowanych przez różne wydawnictwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2013 r. (data wpływu 7 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym w dniach 16 sierpnia i 10 października 2013 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do świadczonych usług polegających na pisaniu prac o tematyce historycznej, publikowanych przez różne wydawnictwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 16 sierpnia i 10 października 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do świadczonych usług polegających na pisaniu prac o tematyce historycznej, publikowanych przez różne wydawnictwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wykonuje Pan literacką działalność twórczą polegającą na pisaniu artykułów dla różnych instytucji. We wpisie do ewidencji działalność ta sklasyfikowana jest pod symbolem 90.03 (artystyczna i literacka działalność twórcza) - obejmującym działalność indywidualnych pisarzy wszystkich dziedzin. Napisane na zamówienie - na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło - artykuły tematyczne przekazuje Pan zleceniodawcom prowadzącym w większości działalność wydawniczą. Stworzone utwory same w sobie nie stanowią dla nabywcy żadnej wartości dopóty, dopóki nie może on ich opublikować w ramach swojego wydawnictwa lub umieścić gdzieś w celach zarobkowych. W związku z tym - stosownie do art. 17 (i dalszych) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowiącym, że twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji - w umowach tych znajdują się zapisy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych na kontrahentów. W umowach (stosownie do zapisów art. 50 ww. ustawy) określa się pola eksploatacji, na których nabywca ma prawo udostępniać lub publikować dzieło. Przychody te, pomimo wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zalicza Pan do przychodów z praw majątkowych. Na ww. działalność składają się pisane przez Pana prace o tematyce historycznej publikowane przez różne wydawnictwa (w tym IPN). Działalność ta jest działalnością gospodarczą w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, a Pan jako twórca spełnia warunki do uznania za podatnika podatku od towarów i usług. Za napisanie zamówionego artykułu oraz przekazania praw autorskich do niego otrzymuje Pan zapłatę. Otrzymana zapłata zgodnie z klasyfikacjami GUS, stanowi honorarium autorskie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne