28.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2012, sygn. ILPP4/443-485/12-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-485/12-2/ISN

Czy w świetle ustawy VAT słusznym jest potraktowanie przedmiotowych debit notes jako not księgowych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2012 r. (data wpływu 1 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania tzw. suportu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania tzw. suportu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako producent baterii cynkowo-węglowych, sprzedaje je na rynki europejskie poprzez wyspecjalizowaną w Grupie () firmę obrotu hurtowego, () z siedzibą w (Belgia), dalej nazywaną jako X. Zarówno Zainteresowany na rynku producenckim, jak i X na rynku handlowym, spotykają się w Europie z silną konkurencją innych producentów i firm handlowych. Zdobycie części tego rynku oraz utrzymanie go stanowią nie lada wyzwania, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, znaczonych zjawiskami kryzysowymi. Dlatego Spółka oraz X podjęły niestandardowe przedsięwzięcia, mające na celu zdobycie nowych rynków bądź ich utrzymanie na odcinku sprzedaży baterii cynkowo-węglowych. W żargonie pomiędzy Wnioskodawcą a X przedsięwzięcia te są określane jako tzw. supporty, czyli wspomożenie (sprzedaży). Polegają one na zobowiązaniu się przez Zainteresowanego do finansowego wsparcia działań marketingowych X, podjętego w drodze dwustronnych uzgodnień w trybie korespondencji handlowej. Dotyczą one konkretnych i wybranych sieci dystrybuujących baterie, takich jak: . Takie finansowe wsparcie jest w istocie refinansowaniem części kosztów podjętych dzięki X przez sieciowych dystrybutorów odnoszących się do szczególnych projektów reklamowych, kampanii marketingowych i akwizycyjnych. Wypłacane (...) kwoty (od 5 do 25% wartości sprzedaży) są z góry zaplanowane w business planie i są uzależnione od osiągnięcia założonych wyników sprzedaży przez wskazane sieci handlowe. Na podstawie uzgodnień w tej dziedzinie X wystawia pod adresem Spółki kwartalne noty debetowe (obciążeniowe), które traktuje ona jako noty księgowe, a nie faktury sensu stricto i tym samym nie umieszcza ich ani w rejestrze sprzedaży VAT (jako umniejszenie pierwotnej sprzedaży), ani nie traktuje ich jako dokumentowanie importu usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne