28.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2012, sygn. ITPP1/443-1208a/12/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1208a/12/AJ

Termin i sposób dokumentowania dokonywanych transakcji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2012 r. (data wpływu 2 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu i sposobu dokumentowania dokonywanych transakcji przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu i sposobu dokumentowania dokonywanych transakcji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Prowadzi Pani Ośrodek Wypoczynkowy, świadcząc usługi polegające na wynajmie domków letniskowych i podlega obowiązkowi rejestrowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Zapłata za wynajęcie domku zwykle przebiega w dwóch etapach. Goście, którzy wynajmują domek letniskowy wpłacają na rachunek bankowy, jeszcze przed przyjazdem na wczasy, część należnej sumy jako zaliczkę, która jest potwierdzeniem rezerwacji, a drugą część płacą w gotówce lub przelewem na konto bankowe już na miejscu (kiedy rozpoczynają swój pobyt lub w trakcie pobytu w wynajętym domku). Zdarza się także, że gość, który jest na miejscu, wpłaca już gotówką zadatek na następny pobyt.

Wszelkie opłaty, za trwający lub przyszły pobyt, wnoszone na miejscu gotówką, są od razu rejestrowane na kasie fiskalnej, natomiast wpłaty na konto bankowe sprawdza właściciel i przekazuje informacje o tych kwotach w celu ich zarejestrowania na kasie fiskalnej pracownikowi. W związku z tym może zdarzyć się, że przelew z danego dnia będzie nabity dopiero dnia następnego lub po kilku dniach dopiero kiedy właściciel dowie się o tym, że przelew przyszedł na konto. Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne, a mianowicie:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne