23.08.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2012, sygn. ITPP1/443-671/12/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-671/12/JJ

Dostawa książek i gazet jest opodatkowana wg stawki 5%.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2012 r. (data wpływu 4 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 23 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku właściwej dla wytworzenia i dostawy książek i gazet jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 23 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku właściwej dla wytworzenia i dostawy książek i gazet.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Działalność drukarni jest sklasyfikowana w GUS jako 18.12.Z. Na podstawie zleceń otrzymanych od klientów drukowane są książki oraz gazety oznaczone odpowiednio symbolami ISBN oraz ISSN. Od klienta otrzymywany jest gotowy nośnik bądź materiały, na podstawie których opracowany zostaje skład graficzny, który zostaje przygotowany i drukowany z własnych materiałów drukarni. Stosowana przez Pana stawka od towarów i usług to 23%. Kilkakrotnie przegrał Pan przetarg na ww. usługi, w przypadku gdy wycena do przetargu miała być obliczona w cenie brutto, z uwagi na to, że inne drukarnie (nie wszystkie) stosowały stawkę 8% podatku VAT. W uzupełnieniu do wniosku wskazuje Pan, iż książki i gazety wytwarzane są z własnych materiałów oraz przy wykorzystaniu własnego sprzętu i pracowników drukarni. Z chwilą wydania gotowych książek i gazet drukarnia traci prawo własności rozporządzania tym towarem jak właściciel i przenosi prawo władania wytworzonych książek i gazet na kontrahenta. Wskazuje Pan, iż książki są sklasyfikowane w grupowaniu w PKWiU 58.11.1, a gazety w PKWiU 58.14.1. Gazety mieszczą się w definicji czasopism specjalistycznych, zgodnie z art. 2 pkt 27f ustawy o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne