30.06.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.06.2011, sygn. IPPB3/423-265/11-2/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-265/11-2/PK1

CIT - w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej w środkach obrotowych Spółki na skutek wydania towaru na podstawie podrobionego/przerobionego dokumentu okazanego przez jej kontrahenta

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2011 r. (data wpływu 30 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej w środkach obrotowych Spółki na skutek wydania towaru na podstawie podrobionego/przerobionego dokumentu okazanego przez jej kontrahenta jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej w środkach obrotowych Spółki na skutek wydania towaru na podstawie podrobionego/przerobionego dokumentu okazanego przez jej kontrahenta.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 8 grudnia 2000 r. Spółka przyjęła od kontrahenta (Sp. z o.o., dalej Spółka 2) reprezentowanego przez Prezesa zarządu legitymującego się dowodem osobistym zamówienie na zakup benzyny oraz wymagane przez Spółkę dokumenty: odpis RHB, decyzję o nadaniu NIP-u potwierdzenie otwarcie rachunku bankowego oraz oryginał dokonania przelewu oraz oryginał bankowego dowodu wpłaty, upoważnienia do odbioru paliwa na podpisane przez w/w Prezesa. Odbiór jak uzgodniono faksem miał nastąpić autocysternami a płatność miała nastąpić przed odbiorem w formie bankowego polecenia przelewu kwoty 3.705.115, 68 zł brutto. W dniu 8 grudnia osoba, która przedstawiła się jako kierowca przedłożyła w Regionalnym Biurze polecenie przelewu wraz z potwierdzeniem wykonania przelewu na celą umówiona kwotę, Ponieważ okazane dokumenty nie budziły wątpliwości co do ich autentyczności upoważniony pracownik Spółki wydał stosownym służbom w bazie paliwowej polecenie wydania produktu. Na podstawie tych dokumentów Spółka zrealizowała zamówienie i wydała kupującej Spółce 2 paliwo w 4 partiach w dniach 8, 9, 10 i 11 grudnia 2000 r. oraz wystawiła 4 faktury VAT na łączną wartość 3.705.115,68 zł brutto. Po uzyskaniu wiadomości o braku wpływu na rachunek bankowy kwoty za wydany produkt, i ujawnienia faktu przerobienia polecenie przelewu i potwierdzenia wykonania przelewu - Spółka niezwłocznie zawiadomiła policję.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne