19.10.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2011, sygn. ILPP2/443-1098/11-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1098/11-2/EN

Podatek od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku z faktur VAT RR.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2011 r. (data wpływu 19 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku z faktur VAT RR jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku z faktur VAT RR.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu oraz prowadzi skup i sprzedaż żywca wołowego. Dnia 1 lipca 2009 r. weszła w życie ustawa o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, zgodnie z którą firmy zajmujące się skupem i ubojem zwierząt są zobligowane do poboru i odprowadzania od faktur VAT RR opłat na odpowiedni Fundusz Promocji Mięsa. Opłata ta w wysokości 0,1% liczona od kwoty netto winna być potrącona od wpłaty należnej rolnikowi ryczałtowemu oraz pozostałym producentom bydła i trzody chlewnej. Wnioskodawca zajmujący się tylko skupem i sprzedażą bydła (Zainteresowany nie prowadzi uboju zwierząt) pobierał od faktur VAT RR opłaty w wysokości 0,1% kwoty netto na Fundusz Promocji Mięsa Wołowego poprzez potrącenie od wpłaty należnej rolnikowi ryczałtowemu (powyższa opłata nie była przekazywana do Funduszu), ponieważ zakłady mięsne do których był sprzedawany żywiec umniejszały należność za sprzedane bydło o potrącenia na Fundusz Promocji Mięsa Wołowego.

Z uwagi na to że nabycie żywca wołowego było związane z dostawą opodatkowaną; zapłata należności za bydło obejmująca kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia licząc od dnia zakupu (lub zgodnie z umową), a dokument stwierdzający dokonanie zapłaty zawierał dane określone w art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT zryczałtowany zwrot podatku zwiększył u nabywcy bydła (Wnioskodawcy) kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy w którym dokonano zapłaty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne