31.12.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2009, sygn. IPPP3-443-916/09-2/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3-443-916/09-2/JF

podział majątku likwidacyjnego polegający na przeniesieniu wszystkich składników tego majątku, stanowiących przedsiębiorstwo w rozumieniu art. art. 55¹ Kodeksu cywilnego, na własność jedynego wspólnika Wnioskodawcy należy uznać za czynność niepodlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20.10.2009 r. (data wpływu 22.10.2009 r.), udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowanie przekazania w ramach postępowania likwidacyjnego majątku w postaci przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.10.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług zakresie opodatkowania przekazania w ramach postępowania likwidacyjnego majątku w postaci przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione zdarzenie przyszłe.

Spółka wchodzi w skład jednej z czołowych grup operujących na polskim rynku nieruchomości (Grupa). W lutym 2008 r. Spółka nabyła działki budowlane wraz z budowaną na nich nieruchomością w postaci centrum handlowo-usługowego (dalej: Nieruchomość). Spółka ukończyła budowę centrum handlowo - usługowego i - 25 marca 2009 r. - oddała je do używania.

Obecnie, Spółka prowadzi działalność polegającą na wynajmie powierzchni handlowych Nieruchomości (funkcjonującej pod nazwą komercyjną Galeria M). Zarządzanie posiadaną Nieruchomością odbywa się za pośrednictwem innych spółek należących do Grupy (Spółka Zarządzająca).

Na prowadzone przez Spółkę przedsiębiorstwo, oprócz Nieruchomości, składają się m.in. środki trwałe (np. wyposażenie centrum) oraz umowy najmu zawarte z najemcami powierzchni wraz z wierzytelnościami wynikającymi z tych umów. Spółka nie zatrudnia własnych pracowników. Dlatego też zarządzanie oraz obsługa Nieruchomości została zlecona podmiotom trzecim. Spółka jest również stroną umów o dostawy mediów oraz umów serwisowych z dostawcami usług związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne